Sılayolu’nda “Hayır” demesini öğrenmemiz gerekiyor

11 May. 2019
3564 Görüntülenme
Sılayolu
© www.turizmavrupa.com

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan yolculuk yapan bir çok vatandaşımız ne yazık ki Sılayolu’nda farklı sebeplerden dolayı parasından oluyor. Hatta bunların bir çoğu parasını kendi eliyle teslim ediyor. Başkalarının tedbir alması için şu tavsiyede bulunmak istiyoruz: Artık Sılayolu’nda „Hayır“ demesini öğrenmemiz gerekiyor“

Nedenine gelince…

Geçeceğiniz ülkelerde tanımadığınız kişiler sizden bir şey istediğinde veya size bir şey satmak istediğinde “Hayır” demesini bilin. Ne yazık ki geçtiğimiz yıllarda defalarca uyarı yapılmasına rağmen bir çok vatandaşımız bazı kurnazların oyununa geldi. Örneğin artık eskiyen bir yöntem olan “Altın yüzük” olayı. Yolda aracının bozulduğunu veya benzininin bittiğini iddia eden bir kişi, cüzdanını evde unuttuğunu ve acil az miktarda paraya ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bu kişiler genellikle otoyol kenarında el kol hareketleriyle yardım talebinde bulunuyorlar. Sizden para isteyip bunun karşılığında altın takı veriyorlar. Ancak siz bu altın takının değersiz olduğunu anca kuyumcuya gidince anlıyorsunuz. Tanımadığınız kişilere “Hayır“ demenizi tavsiye ediyoruz. Eğer aracı bozulduysa veya benzini bittiyse üyesi olduğu otomobil kulübünü arasın!

Veya son dönemlerde özellikle Türkiye’de rastlanan bir durum var: yolculara sahte ürün satışı. Örneğin parfüm, saat, kolye veya çeşitli süs eşyaları. Bunların büyük ihtimalle sahte yani değersiz eşya olduğuna emin olabilirsiniz. Üstelik neyle üretildiği bilinmediği için sağlığınız açısından zararlı bile olabilir. Otoyol kenarındaki dinlenme tesislerinde yanınıza gelip “Uygun fiyata” satış yapmak isteyenlere karşı dikkatli olun ve “Hayır istemez” deyin. Bu ürünleri Türkiye’de 20-30 TL fazla ödeyerek mağazadan satın alın.

Bir de çeşitli nedenlerle yardım toplayanlara da „Hayır“ demesini bilin. Bu kişilerin tek amacı insanların cebindeki parayı almak, herhangi bir yardıma muhtaç insana bu paraları ulaştırmak değil. Son dönemlerde en çok kullanılan bahane „Şehit ailelerine yardım“. Eğer gerçekten yardımda bulunmak istiyorsanız resmi kuruluşların yardım kampanyalarına bağışta bulunun.

(A)

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir