Sılayolu’nda hangi ülkelerde rüşvet isteniyor?

5016
rüşvet

Tatil

 Rüşvet sorununu TIR şoförlerine sorduk: Bu ülkelerde sürücülerden hala “bahşiş” isteniyor.

 Karayolundan yolculuk yapanlar zaman zaman rüşvet isteyen gümrük memurları ile karşılaşıyorlar. Bu konuda en sorunlu ülkelerin hangisi olduğunu yolları en sık kullanan TIR şoförlerine sorduk.

Eskisi kadar olmasa da Sılayolu’nda hala rüşvet olayları ile karşılaşıyoruz. Avrupa’da bazı ülkelerde sınır kapılarında sürücülerden rüşvet istenmeye devam ediliyor. Türkiye ile Avrupa’nın değişik ülkeleri arasında yolculuk yapan TIR şoförleri kendilerinden düzenli olarak rüşvet istendiğini belirttiler. Verilen bilgiye göre sınır kapılarında gümrük memurları 5 ile 20 Euro arasında değişen miktarlar istiyorlar.

Yolda sorun yaşamaması için adının açıklanmasını istemeyen bir Türk TIR şoförü www.turizmavrupa.com sayfasına şu bilgileri verdi: “Rüşvet sorunu hala sürüyor. Eskiden daha fazlaydı. Son dönemler azalsa da devam ediyor. Şoförlerden en sık rüşvet isteyen gümrük memurları başta Bulgaristan olmak üzere Sırbistan, Romanya, ve Macaristan’da. Otomobille seyahat edenlerden Makedonya’da da para istendiğini duyuyoruz.

Memurlar artık bunu rutin hale getirdikleri için rüşvet vermeyen büyük sorunlarla karşılaşıyor, sınır kapılarında uzun süre bekletiliyor. Çaresiz biz de para vermek zorunda kalıyoruz. Bazı memurlar parayı pasaportun arasında istiyorlar, bazılarını da elden veriyoruz. Ne yazıkki Avrupa bu soruna henüz bir çözüm bulamadı.

Bunun yanı sıra Bulgar memurlar çok yavaş çalıştıkları için sınır kapısında bizi saatlerce, hatta zaman zaman günlerce bekletiyorlar. Bu açıdan Avrupa’da kara yolculuğunda en sorunlu ülkenin Bulgaristan olduğunu rahatça söyleyebiliriz.”

 

Sılayolu haberlerini kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin