Sılayolu’nda en pahalı ülkeler hangileri?

8298
silayolu, slovenya

Tatil

Türkiye’ye arabayla yolculuk yaparken en fazla otoyol ücreti alan ülkeler hangileri? 

Avrupa’da otoyol ücretleri konusunda sabit bir fiyat politikası olmadığından her ülke farklı miktarlar talep ediyor. Otoyolların kullanımı için bazı ülkelerde vinyet pulu satın almak gerekiyor (7 / 10 günlük, 1 / 2 aylık veya yıllık). Bazı ülkelerde ise geride bırakılan kilometre başına ödeme yapılıyor. Avrupa’dan Türkiye’ye yolculuk yapan Sılayolu sürücülerinden en yüksek ücreti yine Slovenya, Hırvatistan ve İsviçre alacak.

Özellikle Slovenya geçtiğimiz yıllarda sürücülerden büyük tepki aldı. Küçük bir ülke olmasına rağmen 7 günlük vinyet pulu fiyatı 15 Euro. Slovenya, bir ucundan diğer ucuna geride bırakılan kilometre çok fazla olmamasına rağmen Avrupa’da en yüksek ücreti isteyen ülkeler arasında yer alıyor.

Fiyatların yüksek olduğu bir başka ülke Hırvatistan. Burada daha önce de duyurduğumuz gibi yeni bir otoyol ücreti sistemine geçilmek için çalışmalar devam ediyor. Şuan bu ülkede otoyolları kullanan sürücüler geride bıraktıkları kilometre başına gişelerde ödeme yapıyorlar. Transit geçen bir otomobil için ödenen miktar yaklaşık 20 Euro’yu buluyor. Aracın büyüklüğüne göre miktar artıyor.

Sadece yıllık vinyet satışı yapan İsviçre de pahalı ülkeler arasında yer alıyor. Aslında yıllık ücret (38,50 Euro) yüksek değil ancak ülkeden bir kere transit geçenler yine de bu ücreti ödemek zorunda kalıyor.

YASAL UYARI: Bu haber / fotoğrafın yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin