Otoyolda başınıza gelebilir: Araç kuyruğunda bunu yapın

3608
Sılayolu, arabayla

Tatil

Bir kaç gün önce arkadan gelen TIR’ın çarpması sonucu Sılayolu’ndaki bir aile yok olmuştu. Aynı olayı yaşamamak için ne yapmak gerekir?

Türkiye’ye karayolundan yolculuk yapanların güvenli bir şekilde hedefe varması için bazı tehlikelere karşı önlem alması gerekir. Hatırlanacağı gibi bir kaç gün önce Fransa’dan Sılayolu’na çıkan bir aileden üç kişi, Almanya’da talihsiz bir kazada hayatını kaybetmişti. Ailenin içinde bulunduğu araç, önde araç kuyruğu oluşması nedeniyle otoyolda durmuş, ancak arkadan gelen TIR bunu fark etmeyerek araca çarpmıştı. Memleketine ulaşma arzusuyla yola koyulan anne, baba ve çocukları ne yazık ki olay yerinde hayatını kaybederek herkesi üzüntüye boğmuştu.

 Peki benzer bir olayın yaşanmaması için ne yapmak gerekir. Avrupa’dan Türkiye’ye uzun bir yolculuk yapılıyor. Sık sık trafik sıkışıyor. Örneğin yol çalışması olduğunda veya sınır kapılarına yaklaşıldığında. Önünde bir araç kuyruğu oluştuğunu fark eden sürücü şöyle hareket etmeli:

  • Kuyruğu fark ettiğinizde erkenden yavaşlamaya başlayın. Böylelikle arkanızdaki araçların da yavaşlamasını sağlamış olursunuz. Son ana kadar gaza basıp kuyruktan hemen önce durmaya çalışmayın. Bu size zaten zaman kazandırmayacaktır.
  • Aracın dörtlü sinyal lambalarını yakın ve arkanızdan gelen araçları uyarın. Bazı sürücüler bunu yapmayı unutuyorlar. Hatta bunu yapmanın yasak olduğunu düşünenler de var. Ancak trafik uzmanları bunu tavsiye ediyorlar.
  • Yolun ortasında güvenlik şeridi bırakmaya özen gösterin. Arkadan polis veya ambulans geldiğinde rahatça geçebilmesini sağlayın.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin