Sılayolu‘na gideceklere önemli hatırlatma

7366
Sılayolu

Tatil

Karayolundan Türkiye‘ye yolculuk yapanların sık sık yaptığı bir hataya karşı uyarıda bulunmak istiyoruz. Unutmayın, sonradan pişmanlık fayda etmiyor.

 Her yıl izin sezonunda birçok kişi ne yazık ki bu hatayı yapıyor! Yola çıkmaya birkaç gün kala pasaport veya kimliklerini gözden geçirenler, bazı evrakların süresinin geçtiğini fark ediyor. Ancak bu durumda büyük bir sorunla karşı karşıya kalmış oluyorsunuz. Yola çıkmaya çok az bir süre kaldığından yetkili makamlardaki evrak işlemleri genellikle yetişmiyor. Yola çıkma tarihi ertelenmek zorunda kalıyor. Zaman yetse bile rahat rahat yola çıkmak varken büyük bir stres yaşamış oluyorsunuz.

Bu nedenle Sılayolu hazırlığı yapanlara evraklarını şimdiden detaylıca gözden geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Lütfen hem kendi pasaport veya kimliğinizi hem de sizinle birlikte yolculuk yapacakların evraklarını kontrol edin. Yetkililer, pasaportlarda geçerlilik süresinin en az altı ay olması gerektiğini vurguluyorlar.

Bunun haricinde eğer süresiz oturma müsadeniz yoksa, bu sürelerin de tekrardan gözden geçirilmesi gerekiyor. Eğer oturma süresi seyahat süresini kapsamıyorsa, lütfen şimdiden harekete geçerek yetkili makamlara başvuruda bulunun.

Ne yazık ki geçtiğimiz Sılayolu sezonunda da bazı vatandaşlarımız bize başvurarak „Evrakların süresi geçmiş. Bu şekilde yola çıksam sorun olur mu? “diye sordular. Bu sorunun cevabı elbette: „Sorun çıkabilir “.

Benzer bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız ve rahat bir yolculuk geçirmek istiyorsanız lütfen sadece beş dakikanızı ayırarak bu kontrolleri bugünden yapın.

Avrupa’da geçeceğiniz ülkelerde bu sene sıkı kontroller yapılacağını unutmayın. Avrupa Birliği vatandaşı olsanız bile evraklarınızın eksiksiz olması ve sürelerinin geçmemiş olması gerekiyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin