Sılayolu ülkesinden transit geçecekler bu süreye dikkat!

743
Sılayolu

Tatil

Sılayolu ülkesinden transit geçecekler bu süreye dikkat!

Avrupa’dan Türkiye’ye karayoluyla yapılan yolculuklarda transit geçilen Sılayolu ülkesi Slovenya’da kurallara uymayan sürücüleri para cezası bekliyor. T.C. Lübliyana Büyükelçiliği, Türkiye’ye yolculuk yapmak amacıyla Slovenya’dan transit geçiş yapmak isteyen vatandaşların aşağıdaki bilgileri göz önünde bulundurmaları gerektiğini duyurdu. Buna göre:

Slovenya’dan transit geçiş süresi 12 saatle sınırlandırıldı

– Slovenya Hükümeti’nin Covid-19 salgınıyla mücadele önlemleri kapsamında aldığı karar uyarınca, Slovenya’dan transit geçiş süresi 12 saatle sınırlandırılmıştır. Vatandaşlarımızın, sözkonusu süre sınırını aşmalarına yol açacak konaklama ve uzun molalar gibi durumlardan kaçınmaları tavsiye edilmektedir. Söz konusu sürenin elde olmayan nedenlerle aşılması halinde ivedilikle Sloven polisine bilgi verilmesi gerekmektedir

– Sınırlarda sağlık kontrolü yapıldığında Covid-19 belirtisi görülmesi durumunda Slovenya’ya giriş izni verilmeyecektir.

– Ülkemize seyahat edecek vatandaşlarımızın, transit geçiş süresinin 12 saatle sınırlandırılmış olmasını da göz önünde bulundurarak, yola çıkmadan önce mutlak surette pasaportlarının geçerlilik süresini kontrol etmeleri ve süresi biten pasaportlarını zamanında yenilemeleri gerekmektedir. Süresi biten pasaportlar, mevcut şartlarda transit geçiş işlemlerinde sıkıntı yaratacağı gibi, bu durumdaki vatandaşlarımıza geçerli bir seyahat belgesi hamili olmadan Slovenya’ya giriş yaptıkları için ayrıca 500 Avro para cezası da uygulanmaktadır.

– Slovenya’da vinyet (otoyol pulu) uygulaması mevcuttur. Otoyol gişelerinde vinyet satışı yapılmamakta olup otoyola girilmeden önce ya da otoyoldaki ilk benzin istasyonundan (tercihen Slovenya’ya giriş yapılmadan önce alınması riski ortadan kaldıracaktır) bu pulların satın alınıp araçların ön camına görünür şekilde yapıştırılması gerekmektedir. Yapıştırılmayan vinyetler yok kabul edilmekte ve 300 Avro para cezası uygulanmaktadır.

– Slovenya’da hız sınırı meskûn mahallerde 50, şehirlerarası yollarda 90, otoyolda 130 km’dir. Aşırı hız dolayısıyla kesilen cezaların miktarı hız aşımının şehir içinde, şehir dışında, çevre yolu ve otoyollarda olmasına ve aşılan km’ye göre değişmekte ve 1.200 Euro’ya kadar ulaşmaktadır. Hız cezaları, vatandaşlarımızın AB içindeki adreslerine gönderilmektedir.

Saygıyla duyurulur.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin