Sılayolu ülkesinden geçerken bu süreye dikkat!

416
Sılayolu

Tatil

Sılayolu ülkesinden geçerken bu süreye dikkat!

Bu yıl koronavirüs nedeniyle geç başlayan sezonda karayoluyla Türkiye’ye tatile gidenlerin sayısı giderek artıyor. Virüs nedeniyle önlemleri arttıran Avrupa ülkeleri gelişte ve gidişte transit geçen sılayolu yolcularına yönelik yeni kuralları sık sık değiştiriyor. Vaka durumlarına göre kurallarda değişikliğe giden ülkelerden biri de Hırvatistan. Zagreb Büyükelçiliği sosyal medya hesabından Hırvatistan’da son günlerde yeniden artışa geçen koronavirüs vakaları nedeniyle aşağıdaki düzenlemelere gidildiğini duyurdu:

Transit geçişte 12 saat kuralı

-Hırvatistan’dan transit geçişlerin 12 saat içerisinde tamamlanması beklenmekte olup, bu husus polis tarafından denetlenecektir.

-Hırvatistan’a üçüncü ülkelerden (AB/Schengen ülkeleri dışında) turistik/iş/eğitim veya diğer ekonomik çıkarlarla seyahat edenler 48 saatten eski olmayan (numunenin alınmasından sınıra varışa kadar olan süre) PCR testi ibraz etmek zorundadır. Aksi halde 14 gün karantina/öz izolasyon uygulanacaktır.

-Hırvatistan’a üçüncü ülkelerden acil kişisel nedenlerle seyahat edenler 14 gün karantina/öz izolasyona tabidir. Gelişlerinden 7 gün sonra PCR testi yaptırarak, negatif sonucu belgelemeleri halinde karantina/öz izolasyon bir hafta erken sonlanabilecektir.

-Hırvatistan’a girişlerde https://entercroatia.mup.hr/ adresindeki formun doldurulması gerekmektedir.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin