Sılayolu: Türk polisleri bu sınır kapılarında görev yapacak

766
Sılayolu

Tatil

Sılayolu: Türk polisleri bu sınır kapılarında görev yapacak

Geçtiğimiz yıl olumlu sonuçlar veren Türk polislerinin Sılayolu’nda görev yapması projesi bu yıl da devam edecek. Bu kapsama 11 Türk polisi kısa süre önce Sırbistan’a gitti. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre polisler farklı sınır kapılarında görev alacak.

15 Eylül’e kadar sürecek

Açıklama şu şekilde:

“İçişleri Bakanlığı ve Sırbistan arasında hayata geçirilen “Sıla Yolu Projesi” kapsamında Sırbistan Kara Hudut Kapılarında görev yapmak üzere 11 Türk Polisi Sırbistan’a gitti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Sırbistan İçişleri Bakanı Nebojsa Stefanovıc arasında 2019 yılında gerçekleştirilen Budapeşte süreci 6. Bakanlar Konferansı kapsamında yapılan görüşmede Türk vatandaşlarının Sırbistan’da yoğun olarak kullandığı hudut kapılarında Türk Polisi görevlendirilmesi kararı alınmıştı. Bu karar doğrultusunda 15 Haziran-15 Eylül 2019 döneminde Sırbistan’ın Bulgaristan, Macaristan ve Hırvatistan Kara Hudut Kapılarında 1’i Emniyet Müdürü olmak üzere 11 polis görevlendirilmiştir.

Sırbistan Kara Hudut Kapılarından yıllık ortalama 2 milyon Türk gurbetçinin geçtiği ve Türk vatandaşlarının yoğun olarak kullandığı hudut kapılarında söz konusu projeye 24 Haziran – 20 Eylül 2020 tarihleri arasında da devam edilecek. Proje kapsamında 1 Emniyet Müdürü koordinesinde, Sırbistan-Hırvatistan Batrovci Kara Hudut Kapısında 3, Sırbistan-Macaristan Hargos Kara Hudut Kapısında 3 ve Sırbistan-Bulgaristan Gradina Kara Hudut Kapısında 3 polis memuru ile raporlama yapacak 1 Emniyet  Müdürü olmak üzere toplam 11 polis görevlendirildi.

“Sıla Yolu Projesi” kapsamında Sırbistan’ın kara hudut kapılarında görev yapan polisler bir yandan gurbetçi vatandaşların iş ve işlemlerini kolaylaştırırken diğer yandan düzensiz göç ve sahte belgeyle seyahati önleyecek. Bu amaçla bugünden itibaren bahse konu kara hudut kapılarında görev yapmak üzere 11 Türk Polisi Sırbistan’a gitti.

Türk polisi

Türk polisi

Türk polisi
Foto: İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü

(A)

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin