Sılayolu tehlikede mi: Avrupa kara sınır geçişlerini kapatacak mı?

1497
Sılayolu

Tatil

Sılayolu tehlikede mi: Avrupa kara sınır geçişlerini kapatacak mı?

Bu yıl Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat edenlerin en büyük sıkıntısı sınır geçişlerinin kapatılması olmuştu. Koronavirüs tehlikesinin yayılmaması için bir çok ülke sınırlarını trafiğe kapatmış, sadece istisnalara izin vermişti. Bundan dolayı Avrupa’da farklı ülkelerde yaşayan gurbetçiler, aylarca Türkiye’ye yolculuk yapamamıştı. Sonradan sınır engellerinin teker teker kalkmasıyla geçtiğimiz aylarda yolculuk yapmak mümkün oldu.

Sınırlar kapanacak mı?

Ancak şu an korona vakalarında yine hızlı bir artış gözleniyor. Bazı çevreler “Acaba Avrupa’da sınır geçişleri yine durdurulacak mı?” yorumları yapıyorlar. Kış aylarında Avrupa’dan Türkiye’ye seyahat eden “Sılayolu” sürücülerinin sayısı az oluyor. Ancak buna rağmen okul tatillerinde yolculuk yapanlar oluyor. Ayrıca emekliler de daha çok kış aylarını tercih ediyorlar. Bundan dolayı gurbetçiler Avrupa’da ülkelerin alacağı kararı merak ediyor.

Kapatmak çare değil, başka önemler alınsın

Ancak sınırların kapanmasından dolayı ortaya çıkan durum özellikle yük taşıyan şirketleri olumsuz etkiliyor. Ekonomik mağduriyet yaşanmasını istemeyen Avrupa Birliği, mümkün olduğunca sınırların açık tutulmasından yana. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı Vera Jourova “Avrupa ülkelerine sınırları kapatmama çağrısı yapıyorum. Bunun yerine riskli bölgeler daha iyi tanımlansın ve buna göre önlemler alınsın” dedi. Die Welt Gazetesi’ne demeç veren Jourova, Avrupa ülkelerinin ortak hareket etmesi çağrısında bulundu.

Avrupa Komisyonu yetkililerinin bu yönde bir çağrıda bulunması, Avrupa’da sınırların daha önce olduğu gibi kapanmayabileceğine işaret ediyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin