Sılayolu sürücüleri: Lütfen benzincilerde bu hatayı yapmayın

16632
Sılayolu

Avrupa’dan Türkiye’ye Sılayolu’na çıkan vatandaşlarımızın başına geçtiğimiz yıl da bir çok olumsuz olay geldi. En sık yaşanan sorun „hırsızlık“. Sürücülerin dinlenmek için durdukları benzin istasyonlarında çok sayıda kişinin aracından değerli eşyası çalındı. Üstelik bunların bir çoğunda yolcular hırsızları adeta kendileri davet ediyor. Nasıl mı?

Sürücüler kalabalık, herkesin durduğu benzin istasyonları yerine ıssız, kimsenin olmadığı benzincilerde duruyor ve aracın yanında veya içinde uyuyorlar. Hırsızlar tabiki bu tür benzincileri iyi takip edip gurbetçilerin araçlarını gözlerine kestiriyorlar. Aracın içindekiler uyuduğu anda ise harekete geçip ya kapıyı açarak, ya da aracın camını kırarak eşyalarınızı çalıyorlar. Aslında aracın içinde herkes aynı anda uyumasa, mesela bir kişi nöbet tutsa yine sorun olmayacak. Ancak ne yazık ki bazı vatandaşlar bu kurala uymuyor ve tedbir almıyor.

Yapılan hata bununla da kalmıyor. Bazı vatandaşlarımız bütün değerli eşyasını, parasını, pasaport kimliklerini, kredi ve banka kartını, hatta cep telefonu ve altın takılarını bir el çantasının içine koyuyor. Yani çanta gidince bütün bu saydıklarımız da aynı anda gitmiş oluyor.

Ancak ne yazık ki ihmaller bununla da bitmiyor. Bütün değerli eşyaları aynı çantaya koymak yetmiyormuş gibi, yine bazı vatandaşlarımız bu çantayı aracın dışından görünecek yerlere bırakıyorlar. Mesela camın hemen önüne veya koltuğun üzerine. Hırsızlar da bunu ellerinle kendileri koymuş gibi alabiliyorlar.

Bu bilgilerden yola çıkarak Sılayolu sürücülerine şu uyarıları yapmak istiyoruz:

Lütfen ıssız yerlerde dinlenmeyin.

Araçtan uzaklaşırsanız aracı kilitleyin

Araçta bütün yolcular aynı anda uyumasın

Bütün değerli eşyalarınızı aynı yerde tutmayın, farklı farklı yerlere koyun

Değerli eşyalarınızın bulunduğu çantayı herkesin görebileceği bir yerde tutmayın, saklayın.

(A)

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin