Sılayolu: Sınır kapılarında yoğunluk oluşacak

1539
Sılayolu

Tatil

Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları yaz tatilini Türkiye’de geçirmek için Sılayolu’na koyuluyorlar. Geçtiğimiz yıllarda başta Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala ve Pazarkule sınır kapılarında gurbetçiler saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kalmışlardı. Son dönemde yetkililer sık sık bu kuyruk sorununa çözüm üretmek için bir araya geliyorlar.

Geçtiğimiz aylarda yapılan toplantı sonucunda kuyrukların azaltılması için bazı çözüm önerileri belirlenmişti. Buna göre Türk gümrüğü tarafının çıkış peronları arttırılacaktı. Bulgaristan girişindeki seyyar mobil dezenfeksiyon üniteleri ve pasaport kontrol noktaları arttırılacaktı. Hem Türkiye hem de Bulgar yetkilileri tarafından alınan kararlarla uzlaşma sağlanmıştı.

Sılayolu’nda en çok trafiği olan gümrük Kapıkule

Yetkiler önümüzdeki dönemde kuyruksuz bir Kapıkule olacağını ifade ettiler. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay yeni bir açıklama yaparak “Gurbetçilerimiz sınır kapılarında sorun yaşamayacak” dedi. Hürriyet’te yer alan habere göre Turagay, bakanlık olarak Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının gümrük kapılarından daha hızlı geçiş yapmaları için bazı önlemler aldıklarını belirtti. Turagay, Dünya’nın en çok trafiği olan gümrüğün Kapıkule olduğunu açıkladı.  Özellikle Ramazan Bayramı sonrası ülkeye yoğun gurbetçi girişi beklediklerini dile getiren Turagay, gurbetçilerin tatillerini vatanlarında geçirme isteklerine en iyi şekilde cevap vermeyi amaçladıklarını söyledi.

(G.Ş)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin