Sılayolu: Ödemeler nasıl yapılmalı?

3651
Sılayolu

Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız otomobille yaptıkları Sılayolu yolculuğunda ödeme noktalarında yaşanan sorunlar nedeniyle daha fazla para harcıyorlar. Bazı ülkelerde yanlış hesaplanan kur farkından dolayı, bazı ülkelerde de görevlilerin bilinçli olarak fazla para almaya çalışması yolcuları mağdur ediyor. Bu tür sorunlar yaşamamak için imkan olan yerlerde banka kartı veya kredi kartı ile ödeme yapılması daha güvenli. Böylelikle kimse sizden fazla para talep edemez, fiş alırsanız da elinizde daima delil olur.

Ancak kartla yapılan ödemelerde de dikkatli olmalısınız. Ödeme esnasında kartınızı hiçbir zaman gözünüzü ayırmayın. Bazı kötü niyetli kişiler siz fark etmeden kartınızı bir cihazdan geçirerek bilgileri kopyalamaya çalışabilir. Bunu engellemek için daima gözünüz kartınızda olsun.

Ayrıca ödeme yapılırken görevlinin girdiği rakamları onaylamadan önce kontrol edin. Örneğin benzincide 60 Euro ödemeniz gerekirken bir hata sonucu bir 0 fazladan yazılmış olabilir. Bu durumda hesabınızdan 600 Euro çekilebilir. Kontrol ettikten sonra onay verirseniz sonradan sorun yaşamazsınız.

Sılayolu boyunca yaptığınız harcamaları not edin

Bunun haricinde yolculuk boyunca yapacağınız harcamaları not etmenizi tavsiye ediyoruz. Eve döndükten sonra hesabınızdan çekilen miktarları bu bilgilerle kıyaslayabilirsiniz. Eğer hesabınızdan fazla para çekildiğini görürseniz bankanızla irtibata geçip paranın geri çekilmesi için talimat verebilirsiniz. Bu her zaman mümkün olmuyor ancak yine de denemekte fayda var.

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin