Sılayolu: Macaristan’dan geçecek vatandaşlara yeni kurallar

1926
Sılayolu

Tatil

Sılayolu: Macaristan’dan geçecek vatandaşlara yeni kurallar

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımız tatil için memleketlerinin yolunu tutmaya devam ediyor. Bu yıl koronavirüs nedeniyle sılayolu ülkeleri transit geçecek sürücülere yeni kurallar koyuyor. Türkiye’ye seyahat ederken transit geçiş yapılan sılayolu ülkesi Macaristan’dan, sınır geçişleri ile ilgili yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Budapeşte Türk Büyükelçiliği Macaristan’a girişler konusunda, Macaristan Hükümeti tarafından getirilen yeni düzenlemeleri aşağıda belirtti.

Buna göre:

“-Macaristan Yabancılar Genel Müdürlüğü tarafından tanzim edilen 90 günün üzerindeki oturum izni sahipleri, ülkeye giriş esnasında bu statülerini kanıtlayan belgeleri (oturum izni ve adres kartı) ibraz ederek ülkeye giriş yapabilecektir. Bu çerçevede, anılan şartları taşıyanlar için online başvuru zorunluluğu ortadan kalkmıştır.

-Macaristan sınırlarından giriş yapmak isteyenler için sağlık kontrolü uygulaması devam etmektedir.

-Sağlık kontrolünde, COVID-19 bulgularının görülmesi halinde kişi belirlenen resmi karantina yerlerinden birinde zorunlu karantinaya alınacaktır. Sağlık kontrolünde kişide COVID-19 bulgusuna rastlanmaması halinde, 14 gün süreli zorunlu ev karantinası uygulanacaktır.

-Macaristan’a giriş yapacak kişi giriş tarihinden önceki son 5 gün içinde yaptırdığı iki adet negatif SARS-CoV-2 test sonucunu Macarca veya İngilizce olarak ibraz ettiği takdirde, zorunlu karantinadan muaf tutulacaktır.”

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

4 YORUMLAR

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin