Sılayolu: Macaristan üzeri seyahat etmek tavsiye ediliyor mu?

268
Macaristan

Tatil

Sılayolu: Macaristan üzeri seyahat etmek tavsiye ediliyor mu?

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren bir karar alan Macaristan, yarından itibaren (1 Eylül) tüm sınır kapılarını kapatacağını, yabancıların ülkeye giremeyeceğini, Macar vatandaşlarının bile ancak test yaptırarak girişine izin verileceğini açıkladı. Yurtdışından gelenlerin ülkeye virüs taşımasından endişe duyan Macar makamlarının vaka sayılarının artmasıyla adeta panik halinde yaptığı bu açıklama sonrası büyük tartışmalar yaşandı. Bir çok kişi sınırların kapatılmasını ve açıklamanın sonuçları düşünülmeden yapılmasını eleştirdi. Her zaman olduğu gibi yetkili makamlar önce bir açıklama yapıp, önemli detaylarını daha sonra kamuoyu ile paylaşmaya başladılar. Şu ana kadar elde edilen bilgiye göre sınır kapatma yasağı sadece Macaristan’da kalmak isteyenleri kapsıyor. Yani ülkeden transit geçiş mümkün olacak.

Sürücüler sorun yaşayabilir

Bilindiği gibi Macaristan daha önce de benzer bir karar almış ve sadece belirli saatlerde sınır geçişlerine izin vermişti. Yarın başlayacak uygulama nedeniyle de transit geçecek de olsanız Macar sınır kapılarında sorun yaşamak, uzun süre kuyrukta eklemek mümkün. Zaten araçları ve yolcuları titiz bir şekilde kontrol eden görevliler, yarından itibaren bunu daha da sıklaştırırlarsa geçiş süresi oldukça uzayabilir.

Diğer güzergahta durum nasıl?

Türkiye’den dönen sürücülerin Macaristan yerine Sırbistan- Hırvatistan- Slovenya – Avusturya güzergahını kullanmaları da mümkün. Ancak geçtiğimiz günlerde özellikle Slovenya Avusturya bölgesinde büyük sorunlar yaşandı, uzun araç kuyrukları oluştu ve zaman zaman 2 saate kadar bekleme süreleri oldu. Sürücüler açısından bakında şu an hangi güzergahtan giderseniz gidin aynı sorunu yaşayabilirsiniz.

Hafta sonu seyahat etmeyin

Duruma bakıldığında sürücülerin şu an mümkün olduğunda hafta sonu seyahat etmemeleri gerekiyor. Hafta sonları araç trafiği daha yoğun olduğundan bekleme süresi de uzun olacaktır. Bunun haricide sınır işlemleri sırasında sabırlı olmaktan başka çare yok.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin