Sılayolu: Bulgar sınırında yine rüşvet operasyonu

2160
Bulgar

Tatil

Karayoluyla Türkiye’ye yolculuk yapan gurbetçiler maalesef yollarda talihsiz olaylarla karşılaşabiliyor. Bu olayların biri de rüşvet istenmesi. Özellikle Bulgar gümrük kapısında rüşvet olaylarına daha sık maruz kalıyorlar. Eskiden Bulgar sınırında gümrük memurları “Çorba parası” istiyorlardı. Son zamanlarda Avrupa Birliği’nin de baskısı ve denetimleriyle bu azaldı. Fakat buna rağmen bazı memurlar pasaport / gümrük kontrolünde sürücülerden 5, 10 veya 20 Euro miktarında rüşvet istiyor. Vermeyen sürücüler keyfi bekletiliyor. Bu daha çok TIR şoförlerinin başına gelse de zaman zaman sürücüleri de vuruyor.

Operasyon düzenlendi

Yolsuzluk olayları nedeniyle defalarca ülkedeki gümrük kapılarına operasyonlar düzenlendi.  Ve düzenlenmeye devam ediliyor. Kalotina Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonunda 30 Bulgar gümrük memurunun ve çok sayıda sınır polisinin gözaltına alındığı belirtiliyor. Geçtiğimiz gün gerçekleşen operasyon nedeniyle Kalotina Sınır Kapısı’nın her iki tarafında da uzun araç kuyrukları oluştu.

Sırbistan Bulgaristan sınırında

Operasyonun yapıldığı sınır kapısı Sırbistan ile Bulgaristan’ı birleştiriyor. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yıllarda bu sınır kapısında bir çok operasyon düzenlendi ve polis ile diğer görevliler uzaklaştırıldı. Ancak anlaşılan yerine gelenler de yolsuzluk yapmaya devam ediyor. Bir Avrupa Birliği ülkesine yakışmayan bir durum olan bu tür operasyonların ne zaman son bulacağı ise soru işareti. Yetkililer ne yaparlarsa yapsınlar ülkedeki yolsuzluk sorunu çözülmüyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin