Sılayolu bu yıl sizce nasıl geçti?

4364

Tatil

Bulgaristan’daki yeni otoyol, Macaristan’daki gümrük kontrolleri, Kapıkule’deki 185 gün uygulaması…Sizce bu yıl yolculuk nasıldı?

2016 yılı Sılayolu sezonunu geride bırakmak üzereyiz. Eylül ayı ile birlikte son yolcular da karayolundan Avrupa’ya dönmüş olacak. Geçtiğimiz haftalarda onbinlerce vatandaşımız yaşadığı ülkeden aracı ile hareket ederek memleketine yolculuk yaptı. Bu yolculuk sırasında çok sayıda ülkeden geçildi. Sılayolu olarak tanıdığımız bu yolculuk kimisi için çok rahat geçerken, kimisi için büyük bir çileye dönüştü.

Bugün geride bıraktığımız sezonu kısaca bir değerlendirmek istedik. Sizler de görüşünüzü belirtebilirsiniz.

Sezon başlamadan önce en çok merak edilen konu Bulgaristan ve yeni açılan otoyoluydu. Türkiye’ye ulaşımı önemli ölçüde kolaylaştırması beklenen otoyol, Sofya-Kapıkule arasındaki yolculuk süresini de kısaltacaktı. Bu yıl bu yolu kullanan ve bize görüş bildiren yolcuların neredeyse tamamı “Çok memnun kaldık. Yeni otoyol çok işimize yaradı” dediler. Sezon başında Sofya çevre yolunda devam eden yol çalışmaları zaman aman can sıksa da Bulgaristan genel olarak iyi not aldı.

Ancak Bulgaristan’daki asıl sorun dönüş yolunda ortaya çıktı. Kapıkule’den Bulgaristan’a geçiş yapmak isteyenler 8-12 saat gibi uzun süreler kuyrukta beklemek zorunda kaldılar. Bulgar gümrük memurlarının yavaş çalışması sürücüleri çileden çıkardı. Türkiye tarafında oluşan kilometrelerce uzunluğundaki araç kuyrukları nedeniyle kavga edenler bile oldu.

Bir başka sorunlu ülke de Macaristan oldu. Kaçak mültecileri durdurmak için sıkı önlemler alan Macarlar, sınır kapılarında sürücüleri saatlerce beklettiler.

Sırbistan’daki en büyük sıkıntı benzin istasyonları oldu. Bir çok sürücü benzin istasyonlarında kendilerinden fazla para alınmasından şikayetçi oldular. Bazı sürücüler ise depoyu doldurduktan sonra araçlarının arıza yapmasından şikayetçi oldular.

Geçtiğimiz yıllarda yolda rastlanan “Sahte altın yüzük” çetesi bu yıl pek ortaya çıkmadı. Bu çete yüzünden daha önce bir çok sürücü parasından olmuştu.

Avusturya’da en büyük sorun inşaat çalışmaları ve zaman zaman bazı tünellerin trafiğe kapatılması oldu.

Sürücülerin en çok şikayet ettiği konulardan bir tanesi 185 gün uygulaması oldu. Aracı en az 185 gün yurtdışında kalmadığı için aracını Türkiye’ye sokamayan bir çok kişi mağdur oldu. Yolcular aynı sorunu yaşamamak için günlerini hesaplamak zorunda kaldılar. Neyse ki sezon sonuna doğru yeni bir düzenlemeye gidildi ve bu uygulama son buldu.

Genel olarak bakıldığında Avrupa’dan Türkiye’ye yolculuk rahat geçti. Sadece dönüş yolunda yoğunluk yaşandı. Bunun en büyük nedeni ise sürücülerin hep hafta sonu yola koyulması ve Kapıkule’de ısrar etmesi oldu.

Sizin yolculuğunuz nasıl geçti? 

1 YORUM

  1. 6 kere kara yolu ile turkiye ye gitim geldim bu sene en rahat yolculuk yaptim bugarlarda iyi sirplarda genelikle petrol alisverisinde kart kulandim cok isime yaradi kazik yemeden kurtulursunuz yollara gelince her yilla gore daha guzel slm

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin