Sılayolu: Sırbistan-Makedonya-Bulgaristan’da neler oluyor?

3018
silayolu

Tatil

Mültecilerin Avrupa’ya akın etmesinden korkan ülkeler sınır bölgelerinde önlem almaya başladı. Sılayolu’nda Sırbistan-Makedonya-Bulgaristan üçgeninde neler oluyor?

Geçtiğimiz yıl Sılayolu sezonu öncesi yaşananlar bu yıl da tekrarlanıyor. Mültecilerin akın etmesinden korkan Avrupa ülkeleri tedbirler almaya ve sınır bölgelerindeki kontrolleri artırmaya başladılar. Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki gerginlikten yola çıkan Sırbistan’ın bir acil önlem planı üzerine çalıştığı iddia edildi. Sırbistan’da yayınlanan Novosti gazetesinde yer alan habere göre ülke Makedonya ile olan sınır geçişlerinde tel örgü yaptırmayı planlıyor. Ayrıca Bulgaristan ile olan sınırında da kontroller üst seviyeye çıkarılacak.

Macaristan’ın sıkı tutumunu örnek alan Sırplar, mültecilerin Makedonya veya Bulgaristan’dan gelip kendi ülkelerinde kalmasını engellemek istiyor.

Sırbistan’ın bu şekilde bir tedbir alması durumunda sınır kapılarında uzun araç kuyrukları oluşabilir. Kontroller esnasında zaman zaman araçların içi de aranıyor ve kaçak yolcu olup olmadığına bakılıyor. Bu ek kontroller de yaz aylarında Türkiye’ye yolculuk yapan veya dönen sürücülere sıkıntılı anlar yaşatıyor, saatlerce kuyrukta beklemesine neden oluyor. Bakalım Sırbistan tel örgü yapmaya karar verecek mi?

sirbistan

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin