Sılayolu: Bu ülkede radara yakalanma ihtimali çok yüksek

18 May. 2019
1637 Görüntülenme
Sılayolu
© www.turizmavrupa.com

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar Türkiye’ye karayolu yolculuğu için hazırlık yapıyor. Yakın bir zamanda yüzbinlerce kişi Sılayolu’na  koyulacak. Birçok Avrupa ülkesinden geçerek memleketlerine ulaşacaklar. Fakat yolculuk sırasında geçilecek ülkelerin de trafik kurallarına dikkat etmek gerekiyor. Yoksa boş yere zaman ve para kaybı yaşanabilir.

Hırvatistan Sılayolu’nun ortasında yer alan bir ülke konumunda. Hırvatistan’ın dümdüz ve geniş otoyolları olduğu için sürücüleri hız yapmaya davetiye çıkarıyor. Türk Dışişleri Bakanlığı bu ülkeden geçerken sürücülerin ceza yememesi için aşağıda yer alan trafik kurallarına dikkat etmesi gerektiğini belirtiyor:

– Trafikte kabul edilebilir alkol oranı 25 yaşından büyük sürücüler için azami 0,5 promil, 25 yaşından küçük sürücüler ve profesyonel sürücüler için ise 0,0 promildir. Alkollü araç kullanırken herhangi bir kazaya sebebiyet veren kişinin en az 1000-15.000 Kuna (yaklaşık 130-2000 Euro) trafik cezası ödemesi gerekmektedir.

– Hırvatistan otoyollarında hız sınırı 130 km/saattir. Yol güzergahının fazlasıyla düz olması nedeniyle hız sınırlamalarına uymayan vatandaşlarımız trafik çevirmeleri, ceza ve dolayısıyla gecikmelerle karşı karşıya kalmaktadır.

– Hız sınırının aşılması nedeniyle verilebilecek cezalar şu şekildedir (1 Euro yaklaşık 7,4 Kuna’dır):

Sınırın 10-30 km aşılması halinde 500 Kuna,30-50 km aşılması halinde 1.000 Kuna, 50 km’den fazla aşılması halinde 3.000-7.000 Kuna ve koruyucu tedbir olarak 1 aydan 2 yıla kadar araç kullanma yasağı.

– Trafik kurallarını ihlal eden yabancıların, sürücü belgeleri Hırvatistan sınırları içinde geçersiz sayılabilmektedir.

– 1 Ekim-1 Nisan döneminde gerçekleştirilen seyahatlerde seyir halindeki araçların farları açık olmalıdır. (yaz saati döneminde farların açık olması gerekmiyor ama tavsiye edilir. Motosikletlerin farları bütün yıl boyunca açık olmalıdır. Açık değilse, ceza tutarı 300 Kuna’dır).

(G.Ş)

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir