Sıla Yolu: Bulgaristan’dan gidecekler dikkat!

3625
Bulgaristan

Tatil

Bu yıl Türkiye’ye karayolundan Bulgaristan üzerinden gideceklere uyarı geldi: 1- Uzun araç kuyruklarına hazır olun. 2- Dezenfekte parası alınacak.

Avrupa’da izin sezonu yaklaştıkça Türkiye’ye karayolundan gidecekler de hazırlıklarını tamamlamaya başladılar. Bir çoğu acaba hangi güzergahtan gitsem diye düşünüyor. Alternatif olarak Bulgaristan veya Yunanistan var. Bulgaristan yolu diğerine göre daha kısa ama her yıl görüldüğü gibi daha sorunlu. Ancak bu yıl da can sıkıcı haberler gecikmedi.

bulgaristan2Alman Dışişleri Bakanlığı, Bulgar yetkililerden alınan bilgiler doğrultusunda bir açıklama yaparak, yıl sonuna kadar Bulgaristan-Türkiye sınır kapısı olan Kapitan Andreevo’da tadilat çalışması yapılacağını duyurdu. Alman Otomobil Kurumu ADAC aracılığı ile sürücüleri uyaran bakanlık, çalımalar nedeniyle Kapıkule’ye açılan sınırkapısında uzun araç kuyruklarının oluşabileceğini bildirdi.

Verilen bilgiye göre Bulgar yetkililer, Türkiye’ye açılan diğer sınır kapısı olan Lesovo/Hamzabeyli’nin da kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Diğer alternatif ise Yunanistan güzergahını kullanarak İpsala Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapmak. Yunanistan üzerinden gidilmesi yolculuğu yaklaşık 3-4 saat uzatıyor.

Almanlar, yoğunluğa yakalanmamak için haftasonu yerine haftaiçi Bulgaristan’dan geçilmesini de tavsiye ediyorlar.

DEZENFEKTE PARASI ALACAKLAR

Bulgaristan ile ilgili yapılan ikinci bir uyarı ise dezenfekte parasıyla ilgili. Bilindiği gibi Türkiye’de bir süredir hayvanlarda bulaşıcı şap hastalığı vakalarına rastlanıyor. Hastalığın Avrupa Birliği’ne sokulmaması için bu yıl Bulgaristan sınırında araçların dezenfekte edilmesi sözkonusu. Geçtiğimiz yıllarda da sık sık yapılan bu uygulama nedeniyle Türkiye’den çıkış yapan araçlardan ek ücret talep edilecek. Bu uygulama da izin dönüşü bekleme kuyruklarının artmasına neden olabilir.

TÜRKİYE’DEN BUNLARI GETİRMEYİN

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin