Bulgaristan’da bu yollar sorunlu

16191
Bulgaristan, Silayolu, Bulgar
Bulgar sınır kapısına geçtiğimiz yıl defalarca operasyon düzenlendi

Tatil

 

Bulgaristan (2)
turizmavrupa.com

Bu yıl yine yüzbinlerce sürücü Avrupa’dan yola çıkarak Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye gidecek.Bu nedenle bütün gözler bu ülkede. Geçtiğimiz aylarda gümrük kapılarındaki rüşvet skandalları ile gündeme gelen Bulgaristan’da halen devam eden yol çalışmaları var. Sürücüler en çok yolların durumu, nerede trafik sıkışıklığı yaşanacağını merak ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Soyfa’daki Türkiye Büyükelçiliği herkesi yakından ilgilendiren bilgiler verdi. Karayolculuğu yapmayı planlayan sürücülere tavsiyemiz: Bu bilgileri okumadan yola çıkmayın”

Bulgaristan’daki son durum ile ilgili bilgiler:

– E-80 karayolunun Bulgaristan sınırları içinde kalan bölümü, Sırbistan-Bulgaristan karayolu geçiş kapısı Gradina/Kalotina ile Bulgaristan-Türkiye karayolu geçiş kapısı Kapitan Andreevo/Kapıkule arasındaki güzergâhta 373 km. uzunluğundadır.

Bulgaristan
turizmavrupa.com

– Bu güzergâhın Gradina/Kalotina geçişi ile Sofya arasındaki 57 km. uzunluğundaki kesiminin sınırdan itibaren 25 km’lik bölümü virajlı, dar ve gidiş-geliş birer şeritlidir. Bu bölümde geçmiş yıllarda yoğun trafikte vatandaşlarımızın can ve mal kaybına neden olan kazalar meydana gelmiştir. Yolun zemin kalitesi genel olarak iyidir.

– Sofya’ya devam eden 32 km. uzunluğundaki izleyen bölüm gidiş-geliş ikişer şeritlidir, ancak bölünmemiş bir karayoludur. Yolun zemin kalitesi iyidir.

– Gradina/Kalotina ile Sofya arasındaki güzergâhta altyapı/yol çalışması mevcut olmamakla birlikte Sofya çevreyoluna bağlantı noktasında köprülü kavşak inşası devam etmektedir. Alternatif güzergahı mevcut olmayan bu noktadaki çalışma trafik sıkışıklığına yol açmaktadır.

– Sofya içindeki ana arterlerde devam eden bakım onarım ve inşaat faaliyetleri nedeniyle transit yolcuların Sofya içine girmeksizin çevre yolunu kullanmaları tavsiye edilir.

Bulgaristan (1)
turizmavrupa.com

– Sofya-Filibe (Plovdiv) kesimindeki 149 km. uzunluğundaki ikinci bölüm, vasat satıh kalitesinde, gidiş-geliş ikişer şeritli, bölünmüş yoldur. Yol üzerindeki köprülerde devam eden onarım çalışmalarından ötürü, trafik, onarım bölgelerinde servis yolundan
verilecektir.

– Filibe (Plovdiv) ile Türkiye karayolu geçiş sınırı Kapitan Andreevo arasındaki üçüncü bölüm 166 km. uzunluğundadır. Bu güzergâhın 115 km.’lik kesimi gidiş-geliş birer şeritlidir, zemin kalitesi vasattır ve yerleşim merkezlerinin içinden geçmektedir. E-80 karayolunun Bulgaristan bölümünde geçmiş yıllarda meydana gelen kazalarda can ve mal kaybına en sık rastlanan alan bu kesimdedir.

Ayrıca:   Türkiye ikinci sıraya yükseldi

– Filibe (Plovdiv)
ile Türkiye sınırı arasındaki güzergâhın parçalı şekilde 51 km.’lik bölümü gidiş-geliş ikişer şeritli, zemin kalitesi iyi olan bölünmüş yol şeklinde düzenlenmiştir. Bölünmüş ve bölünmemiş yollar arasında trafik bağlantılarında servis yolları kullanılmaktadır.

– Genel durum itibarıyla, 373 km uzunluğundaki Bulgaristan güzergâhının 140 km’lik bölümü trafik seyrüsefer risklerini barındırmaktadır.

– Mevcut yol durumu karşısında, trafik işaret ve işaretçilerine uyulması, hız sınırlarına uygun araç sürülmesi ve acil durumlarda telefonla 112 çağrı numarasının kullanılması önemle duyurulur.

Bulgaristan (3)
turizmavrupa.com

– Diğer taraftan, Kapitan Andreevo (Kapıkule karşısı) sınır geçişinde Bulgaristan makamları tarafından başlatılan onarım/yenileme çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmalar her iki yöndeki geçişlerde ilave bekleme sürelerine neden olabilmektedir.

– E-80 karayolunun Bulgaristan bölümündeki anayol üzerinde yeterli turistik kapasitede gece konaklama tesisi mevcut değildir.

– Güzergâh üzerinde ağır taşıtların yoğunluğu trafik akışını etkilemektedir. Bazı durumlarda, trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla ağır taşıtların gündüz saatlerinde seyri kısıtlanmaktadır.

– Filibe’den (Plovdiv) Türkiye sınırına kadar olan güzergâhın, A1 otoyolundan Yambol kavşağına kadar seyretmek ve Yambol kavşağında otoyoldan çıkarak Yambol-Elhovo-Lesovo üzerinden Hamzabeyli kara sınır kapısına ulaşmak suretiyle de katedilmesi mümkündür. E-80 güzergâhına göre yolculuğu yaklaşık 80 km. uzatan bu alternatifte Elhovo-Lesovo arasında yol kalitesi özellikle Elhovo girişi ve çıkışındaki 6-7 km’lik bölümde oldukça bozulmaktadır. Vatandaşlarımızın trafik levhalarının yanısıra GPS yönlendirmesine de başvurmaları tavsiye edilir.

Bulgaristan (5)
turizmavrupa.com

– Günübirlik ziyaretlerin haftasonu yapılması nedeniyle Kapıkule-Kapitan Andreevo gümrük kapılarında yoğunluk yaşanabilmektedir.

– Yol kalitesi ve aydınlatma yetersizliği nedeniyle Bulgaristan’dan karayoluyla transit geçişlerin mümkünse gündüz saatlerinde yapılması önerilmektedir.

– Bulgaristan’a giriş-çıkış ve transit seyahatlerde dikkat edilmesi gereken diğer hususlarda Büyükelçiliğimizin internet sitesinden bilgi edinilmesi mümkündür (sofya.be.mfa.gov.tr)

2 YORUMLAR

  1. bu anlatilanlar isiginda tavsiye edilen guzargah hakinda bilgi verirmisiniz? yukarida teknik olarak yollari siniflandirmis va anlatmissiniz da kim anlayabilir. zaten o kadar tanisaydik size ihtiyacimiz olmazdi. luf´tfen anlayacagimiz sekilde yollari tarif edin bir karayolu calisanlari degiliz

    • Ruhi bey, özetle durum böyle: “Sırbistan’dan Bulgaristan’a geçtikten sonra başkent Sofya’ya varana kadar yollar yer yer bozuk, yavaş ve dikkatli gitmek gerekir. Sofya çevresinde de bir çok yerde çalışma var, bu da trafik akışını olumsuz etkiliyor.

      Sofya-Filibe arasındaki otoyolda rahat bir yolculuk yapmak mümkün. Filibe’de otoyoldan çıkıp Türkiye istikametine sapıyorsunuz. Haskovo’dan Türkiye sınırına kadar yine otoyoldan devam ediyorsunuz. (Filibe-Haskovo arasındaki kesimde henüz otoyol çalışmaları bitmedi)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin