Siirt fıstığı marka oluyor, dünyaya açılıyor

14 Haz. 2019
337 Görüntülenme
Siirt
© www.tarimtv.gov.tr

Türkiye’nin önemli tarımsal ürünlerinden olan Siirt fıstığı markalaşma yolunda. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile AB iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında 43 milyon liraya kurulan ve Avrupa’nın en büyük fıstık işleme tesisi olan Siirt Fıstık İşleme Tesisi’nde işlenen Siirtin fıstığı, “Fistalora” markasıyla 20 ülkeye ihraç edilecek. Siirt Fıstık İşleme Tesisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Sorumlusu Erol Avcı da fıstığın Asya, Avrupa ve Afrika’ya ihraç edilmesi için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
Fıstığın il ekonomisine yılda ortalama 750 milyon lira katkı sağladığını belirten Avcı, “Fıstığımızı daha iyi koşullarda işleyip paketlemek için kurduğumuz bu tesis, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destekleriyle şirketleşmeye giderek 2018 Mart ayında faaliyetlerine başladı. Markalaşma çalışmaları nihayet sonuçlandı ve ‘Fistalora’ markası ile piyasaya girdi.” dedi.
“Fistalora” adının fıstık ile bitki florasının birleşmesiyle ortaya çıktığını işaret eden Avcı, bu markanın kamuoyunda olumlu bir izlenim bıraktığını ifade etti.

(B.A)

Kaynak:www.tarimtv.gov.tr

Siirt

Foto:www.tarimtv.gov.tr

 

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir