Siirt Botan Vadisi Milli Park oldu

470
Siirt Botan Vadisi

Tatil

Eşsiz doğa güzelliği ve tarihi yönüyle dillere destan olan Siirt Botan Vadisi Milli Park oldu. Vali Ali Fuat Atik “Botan Vadisi Milli Parkı” sınırları içerisindeki alanda incelemelerde bulunarak, yapılacak çalışmalar hakkında  yetkililerden  bilgi aldı.

Botan Vadisinin milli park olarak ilan edilmesine ilişkin kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak kesinleştiğini belirten Vali Atik, “Siirt’in turizm potansiyelinin gelişmesine çok ciddi katkı sağlayacak olan ‘Botan Vadisi’ çocuklarımıza bırakacağımız en güzel miras olacaktır.” dedi.

Bölgenin milli park ilan edilmesiyle kentin doğa ve inanç turizminin daha da canlanacağını ifade eden Atik, şöyle konuştu:

“Botan Vadisi Milli Parkı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğü girmiştir. Ülkemize ve ilimize hayırlı olsun. Botan Vadisi Milli Parkı’nın, Siirt’in turizm potansiyelinin gelişmesine çok ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Milli Park; Botan Çayının oluşturduğu ana ve yan vadileri içerisine yer alıyor. 11 bin 384 hektarlık bir alana sahip olacak olan milli parkın Botan Çayının  oluşturduğu yatağa 25 km bir hat boyunca takip edecektir. Siirt il merkezine 3 ile 19 km uzaklıkta yer alıyor. Araçla dört farklı güzergâh tan gidilebilecek.

Farkı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yaptığı bilinen Botan Vadisi asırlar boyu ticaret ve kültür merkezi olarak kullanılmıştır. Vadi boyunca birçok kilise ve manastır kalıntısı ile İbrahim Hakkı Hz.’nin “Işık Hadisesi” için yaptırdığı Kale ’tül Üstat kalesini de kapsamaktadır.

(B.A)

Kaynak: www.siirt.gov.tr

Siirt Botan Vadisi
Foto:www.siirt.gov.tr

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin