Sigara paketleri tek tipe dönüştürüldü

271
Sigara paketleri

Tatil

Türkiye’de sigara paketleri artık tek tip olacak.  Yeni dönem yarın başlıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yapılan düzenlemeyle “Tütün mamullerinde düz ve standart paket” uygulamasına geçildi. Firmalar artık eski paketle üretim yapamayacak. Mevcut paketlerin satışı ise 5 Ocak 2020 tarihinde son bulacak. 

Sigara paketleri çekici olamayacak

Türkiye’de son yıllarda sigaraya karşı başlatılan savaşta yeni bir uygulama hayata geçiyor.  Yarından itibaren itibaren başlayacak olan düz ve standart paket uygulaması ile paketlerin çeşitli renklerinden ve grafik tasarımlarından kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı özelliğinin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Yeni paketlerde sağlık uyarıları mesajlarının caydırıcı etkisinin artırılması planlanıyor. 

Sigara paketleri

Sigara paketleri siyah olacak

Yeni düzenleme ile tütün mamulleri paketlerin rengi, Pantone 448 C mat bitişli tek renk olarak belirlendi. Düzenlemeyle, marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi. Yeni paketlerde markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri kaldırıldı.

Sağlık uyarıları yüzde 85’e çıktı

Bakanlık tarafından yapılan yeni düzenlemeyle tek tip ve tek renk olacak paketler üzerindeki birleşik sağlık uyarıları alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı. Resimli uyarı paketin ön yüzeyi yanı sıra arka yüzeyine de konuldu. Yeni düzenlemede 14 yeni resimli sağlık uyarısı belirlendi. Bütün paketlerde yer alacak ibarelerden biri de resimli sağlık uyarıları içerisinde yer alan ”ALO 171 SİGARA BIRAKMA HATTI” mesajı olacak.

Yeni Sigara

Türkiye ile Avrupa arasındaki farklar

Düz ve standart paket uygulamasına Türkiye’de tüm tütün mamulleri kategorilerinde geçiliyorken, Avrupa’da sadece sigara ve sarmalık kıyılmış tütün mamulleri kategorilerinde geçildi.

Türkiye’de Birleşik Sağlık Uyarılarının kapladığı alan %85, Avrupa’da ise %65 oranında uygulanmaktadır.

Türkiye’de düz paketlerde marka ve ayırt edici ibare (çeşit adı) dış ambalajın sadece bir yüzeyinde bir yerde yazılırken, Avrupa’da ise dış ambalajın üç yüzeyinde bir yerde yazılmaktadır.

14 yeni mesaj ve resim ile caydırıcılık artırılıyor

Paketlerde sigara içen insanlara ilişkin caydırıcı fotoğraflarla birlikte 14 ayrı yeni resimli uyarı mesajı da yer alacak. Resimli uyarılarda yer alan ifadelerden bazıları şöyle:

– “Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.”

– “Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.”

– “Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır.”

– “Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır.”

– “Sigara en büyük inme nedenidir.”

– “Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.”

– “Sigara içmek ayakta kangrene neden olur.”

– “Sigara içenler genç yaşta ölür.”

(HS)

Kaynak: Tarım ve Orman Bakanlığı

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin