Sahiller sigara izmaritinden geçilmiyor!

2595
antalya, Sigara

Tatil

Sigara içenler hem kendilerini, hem de çevredekileri zehirliyor. Bu da yetmiyormuş gibi çevreyi de kirletiyorlar. Sahiller izmaritten geçilmiyor.

Sigara tiryakileri nedeniyle Türkiye’nin en güzel sahilleri izmaritten geçilmiyor. Belkide Avrupa’nın en güzel sahillerine sahibiz ancak ne yazık ki bu değerlere sahip çıkamıyoruz. Örneğin Antalya’da deniz kenarına gidenler yarım metrede bir izmaritle karşılaşıyor. Güneşlenen ve denize girenlerin geride bıraktıkları bu çöpler hem etrafı kirletiyor, hem de çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atıyor. Kumda oynamak isteyen çocuklar ellerini nereye atsalar bir izmarite dokunmak zorunda kalıyor.

Artıklarını çöpe atmak yerine kuma atan veya gömenler “Nasıl olsa birisi temizler” diye düşünüyor. Ancak sigara izmaritlerini toplamak o kadar da kolay değil. Bu nedenle bu çöpler aylarca kumun üzerinde kalıyor ve zamanla çirkin bir görüntüye neden oluyor. Aslında yere izmarit atmak Avrupa’da bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yasak. Ancak ne yazık ki bunu kontrol eden yok ve bu nedenle kimse bu kurala uymuyor.

Sigara içenler hem kendilerini, hem de çevredekileri dumanla zehirliyor. Bu da yetmezmiş gibi doğaya zarar veriyorlar. Umarız yetkililer bu konuda bir adım atar ve bu saçmalık artık son bulur. Yere atılan sigaralar nedeniyle her yıl büyük orman yangınlarının çıktığını da unutmamak gerekir.

antalya

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin