Şifrenizi kontrol edin

947

Tatil

Almanya’da milyonlarca kişinin email şifresi çalındı. Mağdurlar arasında olup olmadığınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Kısa adı “BSI” olan Alman Enformasyon Teknolojileri Güvenlik Dairesi’nin bildirdiğine göre Almanya’da email adresi ve buna ait şifrelerden oluşan 16 milyon bilgi çalındı. BSI yetkilileri, çalınan email adreslerinin çoğunun “.de” ile bittiğine dikkat çektiler. Yetkililer, çalınan şifrelerle başkalarının adına internetten alışveriş yapılmasından ve böylelikle yüksek miktarda zararın oluşmasından korkuyorlar.

Kontrol edin

Mağdurlar arasında olup olmadığınızı BSI’nin hazırladığı www.sicherheitstest.bsi.de sayfasına girerek kısa sürede öğrenebilirsiniz. Bunun için sayfadaki boş alana kendi email adresinizi yazmanız gerekiyor. Çalınan bilgiler arasında sizin de email adresiniz varsa, email hesabınıza BSI’den bir yazı gelecektir. Bu durumda derhal harekete geçip şifrenizi değiştirmeniz gerekiyor. Uzmanlar ayrıca anti virüs programı yüklemenizi ve bilgisayarınızı temizlemenizi tavsiye ediyorlar. Bunun haricinde banka hesabınıza göz atarak sizin adınıza alışveriş yapılıp yapılmadığını kontrol etmenizde de fayda var.

Dolandırıcılar, şifresini ele geçirdikleri email hesabındaki adres rehberini kullanarak, arkadaş listesinde bulunan herkesden sizin adınıza para istiyorlar. Olayı anlamayanlar ise parayı size gönderdiğini düşünerek dolandırıcıların hesabına aktarıyorlar. Dolandırıcılar ayrıca, email hesabındaki “Şifremi unuttum” opsiyonundan faydalanarak yeni şifre istiyorlar. Gelen şifreyle ise email hesabını diledikleri gibi kullanabiliyorlar. Örneğin alışveriş sitelerinde alışveriş yaparak faturanın sizin evinize gelmesini sağlıyorlar.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin