Sıfır konut satışı düştü, ikinci elde artış var

109
konut

Tatil

Sıfır konut satışı düştü, ikinci elde artış var

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, kentteki konut piyasalarının değerlendirildiği Eylül 2020 Konut Piyasası İstanbul Ekonomi Bülteni’ni yayınladı.

Ocak – Ağustos 2020 döneminin verilerine göre; Türkiye’deki toplam konut satışlarının yüzde 17’sinin gerçekleştiği İstanbul’da, ilk sekiz ayda 176 bin konut satıldı. Ortalama konut satışı, yıllık yüzde 11 artarak 22 bine yükseldi.

Konut satışlarının yüzde 71’i ikinci el konutta gerçekleşti. Sıfır konut satışları yıllık yüzde 16 azalırken, ikinci el konut satışları yüzde 28 arttı. Ağustos ayı satışları, bir önceki yıl ortalamasına göre sıfır konutlarda yüzde 5, ikinci el konutlarda ise yüzde 83 arttı.

Satışlar 7 ilçede ortalamanın altında kaldı

Toplam satış içindeki payı yüzde 47 olan ipotekli satışlar ise yüzde 123 artarken, konut satışlarının yüzde 61’i Avrupa yakasından oldu. En yüksek satış, 23 bin 79 adet konut ile Esenyurt’ta gerçekleşti. Satışlar, Şişli, Sarıyer, Zeytinburnu, Başakşehir, Beşiktaş, Kadıköy, Esenler ve Bakırköy’de 2019 ortalamasının altında kaldı. Satışların yüzde 39’unun gerçekleştiği Anadolu Yakası’nda ise sekiz ayda en yüksek satış, 9 bin 459 konut ile Pendik’te kaydedildi.

Yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 31 azaldı. Temmuz ayında, fiyatlarda yıllık bazda, sıfır konutta yüzde 30, ikinci elde yüzde 21 artış meydana geldi.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin