SGK’dan yurtdışı emekliliği ile ilgili yeni düzenleme

1284

Tatil

Yurt dışında yaşayanlar için borçlanarak emekli olmanın şartları değişti. Gurbetçileri ilgilendiren yeni uygulama 1 Ağustos’ta başladı. Yeni uygulamada gurbetçilerin prim ödeme gün sayısı, borçlanma miktarı artmıştı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yayımladığı yeni genelge ile yurt dışı emeklilikte geriye dönük hak kayıplarını giderdi. Yani SGK bu genelge ile uygulamaya koyduğu ve düşürülen emeklilik maaşlarında geri adım attı. 

SGK detayları açıkladı

3201 uygulamasıyla yurtdışı borçlanmadan yararlananların geriye dönük emeklilik maaşlarındaki düşüşlerde yeni atılan adımla genelge iptal edilerek haklar iade edildi. Son haber’de yer alan habere göre yurt dışından emekli olmak için 31 Temmuz 2019 tarihine kadar başvuru yapanlar, 2019 / 16 sayılı genelge ile düşük maaş alıyordu. Bu durum düzeltildi. Yeni yayımlanan 2019 / 21 nolu genelge ile 31 Temmuz 2019 tarihine kadar emeklilik için başvuru yapıp borcunu ödeyenler 2300 TL üzeri maaş alacak ancak 1 Ağustos 2019 tarihinden sonra başvuru yapanlar için bu değişiklik söz konusu değil.

Ayrıca bu konuda önümüzdeki günlerde başkonsolosluklar detaylı açıklama ve bilgilendirme yapacaklar.

Haberin ayrıntılarını buradan okuyabilirsiniz:  https://www.sonhaber.eu/gundem/gurbetcilere-mujde-sgk-yurt-disi-emeklilikte-geriye-donuk-hak-h67040.html

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin