Seyahat uyarısı kısmen kaldırıldı: Yine de test gerekiyor mu?

682
seyahat

Tatil

Seyahat uyarısı kısmen kaldırıldı: Yine de test gerekiyor mu?

Almanya dün sürpriz bir şekilde Türkiye’ye uzun zamandır uyguladığı seyahat uyarısı kısmen de olsa kaldırdığını açıkladı. Alınan yeni karara göre Türkiye’nin turistik bölgeleri olan Aydın, Antalya, İzmir ve Muğla artık uyarı kapsamında değil. Almanya’nın sadece bu bölgelere yeşil ışık yakması kafaları karıştırırken aynı zamanda tepkilere de neden oldu. Çünkü yapılan açıklamada artık seyahat uyarısı olmasa da Türkiye’den dönenlerin yine korona olunmadığını belgeleyen test yaptırmak zorunda olduğuna da dikkat çekildi. Yani yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız açısından hiçbir şey değişmemiş oldu.

Tepki gösterdiler

Bu nedenle kararı değerlendiren yurtdışındaki vatandaşlarımız “Bu ne kadar saçma bir karar. Hem uyarıyı kaldırıyorsun, hem de hala test yaptırılmasını istiyorsun. Bunun kime ne faydası var. Seyahat uyarısı olmayan diğer ülkelere neden aynı uygulama yapılmıyor” yorumlarında bulundular. Test yaptırmayanlar veya yapılan testte virüs tespit edilenler için 14 gün karantina zorunluluğu da sürüyor.

Alman turistlere yarayacak

Almanya’nın aldığı bu karar daha çok bu ülkede yaşayan ve Türkiye’de tatil yapmak isteyenlerin önünü açmış oldu. Bilindiği gibi bir çok Alman, seyahat uyarısı nedeniyle Türkiye’de tatil yapmaktan çekiniyordu. Şimdi bu kişilerin gönül rahatlığı ile Türkiye sahillerine gitmeleri sağlanacak. Gerçi seyahat uyarısı kalkmasa da dileyen Türkiye’de tatil yapabiliyordu.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

5 YORUMLAR

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin