Şehzadeler kenti ziyaretçi akınına uğradı

516
amasya

Tatil

Kültür turizminde marka haline gelen Harşena Dağı, Pontus Kral Kaya Mezarları bulunan ve UNESCO’nun “Dünya Mirası Geçici Listesi”ne alınan “Şehzadeler Şehri” Amasya, Amasya İl Özel İdaresi ve Amasya Belediyesi’nin turizm alanında yaptığı çalışmalar sonucu şehre gelen yerli ve yabancı turist sayısında artış sağlandı.

Birçok Osmanlı şehzadesinin ilk eğitimini aldığı ve devlet yönetimini öğrendiği yer olması dolayısıyla “Şehzadeler Şehri” olarak bilinen Amasya ‘da Harşena Dağı, Pontus Kral Kaya Mezarları, Yalıboyu evleri, Şehzadeler Müzesi, Minyatür Amasya Müzesi, İmaret Müzesi, Bimarhane ve Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi kentin önemli tarihi, kültürel ve doğal unsurları arasında bulunuyor.

Amasya İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından 2018 yılında müzelere gelen ziyaretçi sayısının toplamda 139.980’e ulaştığı belirtildi. Amasya’nın tarihine ışık tutan müzeler her yıl olduğu gibi bu yılda ziyaretçilerin akınına uğradı. Minyatür Amasya Müzesi 42.005, Şehzadeler Müzesi 49.007 ve İmaret Müzesi de 48.898 olmak üzere toplam 139.980 biletli ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını açıkladı.

Amasya Müzeleri hem tarihi panoramanın geleceğe aktarılması hem de turizmde hareketlilik sağlanması açısından nüfusuna göre müze zengini kentin turizmdeki kozlarından biri olarak gösteriliyor. 2019 yılında ise geçen yılın çok üstünde ve nitelikli müze ziyaretçisi almayı hedefliyor.

(B.A)

Kaynak:www.amasya.gov.tr

Şehzadeler kenti Amasya

Şehzadeler kenti Amasya

Şehzadeler kenti Amasya
Foto: www.amasya.gov.tr

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin