Sebze ve meyveleri yıkamadan tüketiyorsanız dikkat!

70
Sebze ve

Tatil

Sofrada ve ara öğünde tüketilen sebze ve meyveleri yerken yıkıyor musunuz? Nasıl olsa taze, bir taneden birşey olmaz diye düşünerek tükettiğiniz elbette oluyordur. Fakat unutmamak gerekir ki, yediğiniz ürünler size ulaşana dek, birçok ortamdan ve kişinin elinden geçiyor. Üretim aşamasında ne kadar organik denilse de ürüne zarar vermeyecek, kimyasal zirai ilaçlar ister istemez kullanılıyor. Bu yüzden her tükettiğiniz ürünleri muhakkak yıkayınız.

Sebze ve meyveleri suda bekletin

Her mevsimde üretilen meyve ve sebzeleri taze bir şekilde tüketirken her ne yiyorsanız yiyin, bol suyla yıkayarak veya su içerisinde bir süre bekleterek tüketin. Bazı uzmanlar sirkeli su veya soda ile yıkanması gerektiğini söylese de bazıları ise bu tür yöntemlerin bakterileri çoğaltabileceğini belirtiyor. Bu yüzden sadece suda bekleterek yıkamak en doğru yöntem.

En sevdiğiniz besinler tehlike yaratıyor

Yeşilinden kırmızısına kadar severek yediğiniz elma, çocukların vazgeçilmezi çilek, hamilelerin aş erdiği erik, kavun karpuz gibi gibi 7’den 70’e herkesin severek tükettiği ürünleri yıkamadan tüketmeyeniz. Temel Reis’in vazgeçilmez besini ıspanak gibi yapraklı besinlerin dış yapraklarını ayırın. Toprak dibinde yer aldığı için toprakta bulunan böcekler direk dış yaprakla temas ediyor. Diğer yaprakları suda bekleterek her yaprağını tek tek yıkayın. Çorba ve salataların vazgeçilmezi ekşi sevenlerin ana besini limonu sıkarken önce yıkayın, sonra sıkın.

Ayrıca:   Taze vişne tüketerek vücudunuzu koruyun

Hastalanmanıza sebep olabilir

Bitkisel ham besinlerin doğal ortamda tarımsal ilaçlar kullanılarak veya cevresel kirliliklere maruz kalarak yıkanmadan tüketildiğinde kişide bakteriyel ve enfeksiyonel hastalıklara, kronik zehirlenmelere, sindirim sisteminizin bozulmasına sebep olabilirsiniz. Şu ana kadar bu tür rahatsızlıklarla karşılaşmamanız ileride hastalanmayacağınız anlamına gelmez. Birçok insan besinleri yıkamadan tükettiği için bu tür hastalıklarla karşılaşabiliyor.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin