Schengen vizesi ile seyahat edeceklere uyarı

1025
Vizesiz

Türkiye’den Schengen vizesiyle Avrupa’ya gelenler, karayolundan seyahat ettiklerinde Schengen vizesi nedeniyle sorun yaşayabilirler. www.turizmavrupa.com‘a soru yönelten bir okurumuz şu konuyu merak etmiş: “Merhabalar benim bir sorum olucak. Türkiyeden ilk defa almanyaya gelen birisi Schengen vizesi olduğu halde araçla Türkiye’ye geri gönüş yapabilir mi?

Yani Sırbistan Schengen ülkesi olmadığı için sorun olur mu?”

Şunu unutmayın: “Tek giriş için geçerli Schengen vizesi” ile seyahatlerde genellikle sorun yaşanıyor. Schengen vizesi sizin Schengen bölgesine bir kereliğine girmenize olanak sağlıyor. Siz örneğin Almanya’ya uçtunuz ve dönüşte karayolundan dönmek istediniz. Sırbistan’dan Bulgaristan’a geçişte sorun yaşayabilirsiniz. Bulgar yetkililer, Schengen vizenizin tek geçişli olduğu için artık geçersiz olduğunu belirtip sizden Bulgar vizesi almanızı talep edebilirler. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız dönüşünüzü uçakla yapmanızda fayda var.

Konuyla ilgili olarak Belgrad’daki Türk Büyükelçiliği’nin verdiği bilgi şu şekilde:

“Sırbistan AB üyesi olmadığı cihetle Schengen alanı içinde bulunmamaktadır. Bu itibarla, tek giriş için geçerli Schengen vizesi hamili vatandaşlarımız, örneğin Türkiye’den Yunanistan’a girdiklerinde hamili bulundukları söz konusu vize geçersiz olacaktır. Bu kişilerin Sırbistan’dan başka bir Schengen ülkesine gitmek istemeleri halinde o ülke için yeniden giriş vizesi almaları gerekecektir.”

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin