Schengen vize ücretleri ne kadar?

474
Schengen

Tatil

Toplamda 26 Avrupa ülkesinin dahil olduğu, Schengen Topluluğu üye devletlerinin aralarındaki seyahat sınırları kaldırdıkları serbest dolaşım protokolüne Schengen vizesi denmekte. Bu ülkelerin çoğunluğu aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi. Aynı zamanda bu 26 ülke vatandaşları, üye devletlerin sınırlarından pasaport kontrolü olmaksızın geçebiliyor. Ancak İsviçre, Norveç ve İzlanda, AB üyesi olmamalarına rağmen özel bir protokolle bu topluluğa dahil olan ülkeler. Schengen Vizesi alan kişiler 6 ay içerisinde 90 gün seyahat edebilme imkanı bulunuyor. Bu ülkelere seyahat etmeyi planlayanlar kalacakları süreye dikkat etmeli.

26 Schengenülkesi: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Schengen’e üyesi olmayan ancak Schengenvizesi ile seyahat edilebilen ülkeler ise Bulgaristan, Hırvatistan, Monako, Romanya, San Marino, Vatikan. Sözcü’de yer alan habere göre Schengen vize ücreti, 0 – 6 Yaş ve 6 – 12 Yaş arasında ücretsiz. 12+ Yaş için ise nakit 60 Euro.

(G.Ş)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin