Şanlıurfa: Bu gölün balıklarına kimse dokunmuyor

1708
Şanlıurfa

Tatil

Şanlıurfa’daki Balıklı Gölün hikayesini biliyor musunuz? İnsanlar balıklara bakın neden dokunmuyor. 

Şanlıurfa’nın simgesi haline gelen Balıklı Göl, bölge turizminde en önemli merkezlerinden biri. Özellikle yerli ve yabancı misafirlerin ilk uğradığı yer. Misafir çekme özelliğine sahip olan Balıklı Göl, İbrahim peygamberin ateşe atılarak düştüğü yer olarak biliniyor.

Bu gölün en önemli özelliği ise içindeki balıkların kutsal sayılması. Balıklara dokunanların öleceği ya da başına bir bela geleceğine inanılıyor. Dini bayramlar ile Mevlit ve Kandil gecelerinde en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşıyor. Şehir merkezinde olup, içindeki balıklar, etrafındaki asırlık çınar ve söğüt ağaçları ile tabii bir akvaryum görünümüne benziyor. Yolunuz Şanlıurfa’ya düşerse Balıklı Göl’ü ve Aynzeliha Gölü’nü görmeden dönmeyin. Ayrıca bu gölün birde hikayesi bulunuyor.

Hz. İbrahim Peygamber’in, devrin hükümdarı Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye ve onları kırıp parçalayarak tek tanrı fikrini savunmaya başlaması üzerine Nemrut tarafından bugünkü Şanlıurfa Kalesi’nden ateşe atılır. Bu esnada Allah tarafından “Ey ateş İbrahim’e karşı serin ve selamet ol” emri üzerine ateş suya, odunlar da balığa dönüşür. Hz. İbrahim’in düştüğü yere “Halil-ür Rahman Gölü” denilir. Nemrut’un evlatlığı Zeliha da, Hz. İbrahim Peygamber’e aşık olur. Hz. İbrahim Peygamber için babalığı Nemrut’a yalvarır. Hz. İbrahim’in ateşe düştüğünü görünce Zeliha da kendini ateşe atar. Zeliha’nın düştüğü yere de Ayn-ı Zeliha Gölü denilir.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin