Salda Gölü’nde Beyaz Adalar’a giriş yasaklandı

58
Salda

Tatil

Salda Gölü’nde Beyaz Adalar’a giriş yasaklandı

Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden biri olan Salda Gölü’nü gelecek nesillere taşımak için aldığı önlemlere bir yenisi daha ekleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Salda’nın “Beyaz Adalar” olarak adlandırılan bölgesinde göle girmeyi ve plaj kullanımını yasakladı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars’taki Jezero Krateri’yle benzer özellikler gösterdiğini açıkladığı; beyaz kumu ve turkuaz mavisi suyuyla son yılların en önemli turistik merkezleri arasında yer alan Salda Gölü için Eylül ayında verilen karar uygulanmaya başlandı.

Kararı Bakan Kurum açıklamıştı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kararı “Çevre ve Tabiat Varlıkları Kurulu’nun yeni tavsiye kararı doğrultusunda Salda Gölü ve çevresinde aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik. Salda Gölü’nü diğer göllerden ayıran en önemli özellik eşsiz beyaz kumsalıdır. Bu kumsal rengini hassas bir ekolojik etkileşime borçludur. Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü bu alanı ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla göl çevresinde en büyük tahribat bu alanda oluşuyor. Beyaz Adalar bölgesi, endemik türlere ev sahipliği yapan ve adeta göle rengini veren yapıların kuluçka merkezidir. Bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda aldığımız kararla bu yapıların ezilerek azalmasının önüne geçiyoruz. Buna göre, 15 Ekim itibarıyla ‘Beyaz Adalar’ kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır. Bakanlık olarak, Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridindeki taşıma kapasitesine bağlı olarak ziyaretçi sayısını belirleyecek çalışmamızı da başlattık.” açıklamasıyla duyurmuştu.

Kaçak girişler için dronla kontroller yapılıyor

Açıklamanın ardından Burdur Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Yeşilova Kaymakamlığı Salda Gölü’nün Beyaz Adalar kısmı girişine ahşap bariyerler yerleştirdi. Bölgeye ziyaretçi girişine izin verilmezken, Burdur Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri tarafından kaçak giriş yapanların tespiti için dronla kontrol yapıldı.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin