Sahte altın yüzükleri böyle tanıyabilirsiniz

5705

Tatil

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolculuğu yapanlar bilirler. Son yıllarda türeyen „Sahte altın yüzük“ çeteleri bugüne kadar binlerce sürücüyü oyuna getirerek binlerce Euro’yu cebe attılar. Otoyol kenarında durup aracının bozulduğunu veya benzin bittiğini iddia eden çete elemanları „Cüzdanımı yanıma almamışım. Bana bir miktar borç verin, ben de bunun karşılığında size altın yüzüğümü vereyim“ diyerek yardım istiyorlar. Hatta parayı geri ödemek için isim ve telefonunu bile bırakıyorlar.
İyi niyetli sürücüler ise yardım ettiğini düşünerek 50, 100 veya 200 Euro’yu çıkarıp veriyor. Daha sonra yüzüğü veya altın zinciri kuyumcuya götürdüğünde ise değersiz olduğunu anlıyor ancak iş işten çoktan geçmiş oluyor. Çünkü parayı alanlar genellikle sahte isim ve telefon numarası kullanıyorlar.

LBME35
www.autobahngold.de

Avrupa’da özellikle Macaristan’da rastlanan bu çeteler son dönemler Almanya otoyollarında da sık sık karşımıza çıkmaya başladılar. Alman polisi bir çok kez „Tanımadığınız kişilere emin olmadığınız sürece para vermeyin“ diye uyarıda bulundu. Bugüne kadar tuzağa düşen sürücülerden elde edilen bilgiler doğrultusunda bir internet sitasi bile hazırlandı. Autobahngold.de adlı sitede sahte altın yüzük tuzağı en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor. Bilgiler Almanca ve İngilizce olarak yer alıyor.
Ancak sayfanın en faydalı bölümü ise fotoğraf albümü. Site yöneticileri, bugüne kadar sürücülere verilen sahte yüzüklerin fotoğraflarını paylaşarak önemli bir hizmet sunmuşlar. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi yüzükler çeşit çeşit ve gerçekle ayırt edilmesi normal bir vatandaş için neredeyse imkansız.

ringe2
www.autobahngold.de

Eğer siz de benzer bir tuzağa düşmek istemiyorsanız fotoğraflara bir göz atın.

Sayfaya aşağıdaki linkten ulaşmak mümkün:

http://www.autobahngold.de/gefaelschteringe.htm

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin