Sahte ADAC tuzağına düşmemek için bu yöntemi deneyin

16 Eyl. 2018
3616 Görüntülenme
Sırbistan
© www.turizmavrupa.com

Türkiye’ye karayolundan seyahat edenler yurtdışında araçları bulduklarında sık sık sahtekarların tuzağına düşüyorlar. Kendilerine Alman Otomobil Kulübü ADAC yetkilisi süsü veren dolandırıcılar bozulan aracı anlaşmalı oldukları tamirhanelere çekip yüzlerce, hatta binlerce Euro’yu cebe atıyorlar.

Son dönemlerde Alman basınının da dikkatini çeken olaylarda ciddi bir artış var. Özellikle Sırbistan’dan bir çok vatandaşımız mağdur oldu. ADAC durumun farkında ancak Sırbistan’daki alt yapı sorunu nedeniyle bir tedbir alamıyor. Dolandırıcıların kurbanlarını tuzağa düşürme şekli ise oldukça ilginç: Aracı bozulan bir çok vatandaşımız üyesi olduğu ADACyi arayıp yardım istemek İstediğini fakat telefonu bir türlü düşüremediğini belirtiyor. Telefonun düşmemesinin aslında çok basit bir nedeni var. Yetkililerin uyarısına göre dolandırıcılar ellerindeki teknik imkanlarla telefon bağlantılarına engel olabiliyorlar. Yani Yani siz telefon numarasını çevirdiğinizde sizin karşı tarafa ulaşmanızı engelliyorlar. Siz çaresiz yol kenarında beklerken dolandırıcıların görevlendirdiği çekiciler gelip aracınızı tamirhaneye götürüyor. Daha sonra ise sözde yardım ve tamir bahanesiyle araç sahibinden yüksek miktarlar isteniyor.

Ancak bu sorunun da bir çaresi var. Dolandırıcıların telefonunuzu engelleyememesi için siz de önlem alabilirsiniz. Eğer telefonunuz çekmiyorsa aracınızdan uzaklaşın ve tekrar deneyin. Dolandırıcıların kullandığı yöntem sadece belirli bir mesafe için geçerli. Yani siz o alandan uzaklaşırsanız sizin telefonunuzu engelleyemiyorlar. Bu sayede ADAC merkezine ulaşarak yardım isteyebilirsiniz.

(A)

Yorumlar
  • Basimageldi italyada. Ama Ben anladimki tuzaktayim ve arabami Burda Tamir etmem dedim ve adacga Cekin burdan arabami Bunlar uckagitci ve Ben anladimki eger bunlara tamiryaptirsaydim beni gereckten soyacaktilar Hicbir cihaz baglamadan 3000 Euro istediler allahtan sakince gararverdim ben yaptirmam Burda dedim adac cekin arabami belcikaya ve tamiri bir kablonun yetinden cikmasiymis hasari bukadardi yanliz arabami italyadan belcikaya gelenekadar Baya arabama zararvermistiler artik nerde venasil bilmiyorum?yanliz tum faturalari adacha gönderdim bekliyorum yanliz Dikat etmekgerekir bazen adac seni cektigi garajlarda mecburdeyilsiniz tamiryapmaya cunki cekicilerlen garajcilar Ortaksoyuyorlar buna birazda sizleri Dikat etmenizlazim?saygilar arkadaslar Cok dikatli olmaklazim

    Mirediza 17 Eylül 2018 23:50 Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir