Sağlıklı turizme rekor başvuru

182
Sağlıklı

Tatil

Sağlıklı turizme rekor başvuru

Kademeli normalleşme sürecinde yaz sezonuna da hazırlanan Türkiye’de turistik işletmeler için düzenlenen “Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu” programına yoğun başvuru yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Koronavirüs salgını döneminde üst düzey hijyen standartlarını kapsayan ve uluslararası geçerliliği de bulunan “Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu” programına kısa sürede bin beş yüze yakın kuruluş başvurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre; 20-31 Mayıs tarihleri arasında bin 398 otel ve 54 yeme içme tesisi olmak üzere toplamda bin 452 işletme sertifikayı almak için talepte bulundu. Sertifika programı; “Yolcu sağlığı ve güvenliği”, “Çalışan sağlığı ve güvenliği”, “Tesislerde alınan önlemler” ve “Ulaşım araçlarında alınan önlemler” olmak üzere 4 ana başlı ve 132 maddeden oluşuyor.

En yoğun başvuru, en çok turist ağırlayan bölgelerden

Akdeniz Bölgesi 483 otal ile başvuruda ilk sırada yer alırken, Marmara Bölgesi’nden 466, Ege Bölgesi’nden ise 257 otel “Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu” programına katılmak istedi. İç Anadolu Bölgesi’nden 94, Karadeniz’den 59, Güneydoğu Anadolu’dan 29, Doğu Anadolu’dan ise 10 otel sertifika için başvurdu.

Kaynak: Sabah

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2020/06/04/saglikli-turizme-rekor-basvuru

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin