Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan grip uyarısı: Risk artıyor

60
Sağlık
Foto:https://www.saglik.gov.tr/

Tatil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan grip uyarısı: Risk artıyor

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında günlük ortalama bin 500 yeni vakanın tespit edilirken, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca vatandaşları grip konusunda uyardı.

Gribin nedeni olan İnfluenza virüsünün bulaşma yolunun Koronavirüs ile aynı olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının grip vakalarının azalmasına da yardımcı olacağını ifade etti.

Sosyal medyadan griple ilgili mesaj paylaşan Bakan Koca, “Gribin sebebi İnfluenza virüsü, Koronavirüsle aynı şekilde bulaşır. Yakın mesafede, kapalı ortamda risk artar. Koronavirüse karşı alınan üç tedbiri sıkı uygularsak, grip vakalarını da azaltmış oluruz. Lütfen daha dikkatli olalım. Aynı anda iki virüsle savaşmak zorunda kalmayalım.” dedi.

Ölüm riskini yüzde 30 artırıyor

Öte yandan Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, mevsimsel geçişle birlikte artması beklenen gribe Koronavirüsle birlikte yakalanan hastaların ölüm riskinin yüzde 30 artacağını söyledi.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin