Sabiha Gökçen’den uçacaklara sevindirici haber

86
Sabiha

Tatil

Sabiha Gökçen’den uçacaklara sevindirici haber

Türkiye’de koronavirüs ile mücadelede alınan önlemlerden biri de havalimanlarında PCR testinin yapılması. Temmuz ayından bu yana birçok havalimanında hizmete sokulan uygulama yurtdışı çıkışlarda önemli hale geldi. Fakat yolcular bu test için saatler öncesinden havalimanında olmaları gerekiyor. Uçağa binmeden önce yolcuların elinde test sonucu olması şart. Türkiye’nin ikinci büyük  havalimanı Sabiha Gökçen’de bu testlerle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Havalimanında daha önce 6 saatte verilen bu test artık 2,5 saate düştü.

Yeni bir cihaz daha eklenerek süre düştü

Sabiha Gökçen Havalimanı gelen yolcu katında bulunan PCR test merkezinde test yaptıracaklar önce ücreti yatırmaları gerekiyor. Kayıt yaptıran yolculardan boğaz ve burun sürüntü örnekleri alınıyor. Yeni eklenen cihazla birlikte daha önce 6 saatte verilen test sonuçları önce 3 saate, sonra da 2,5 saate düştü.

Test ücreti 250 TL

Başta 110 TL olan test ücreti daha sonra arttırılarak 250 TL oldu. Havalimanlarında ve sınır kapılarında test yaptıracaklar bu miktarı gözden çıkarmalı. Testi yaptıran yolcu Türk ise test sonuçlarını e-Nabız sisteminden alabiliyorlar. Eğer yolcu yabancı uyruklu ise ve başka bir havalimanından yurt dışına çıkış yapacaksa havalimanından kendilerine kısa mesaj veya mail olarak da gönderilebiliyor.

Başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri, Arap ülkeleri, Dubai, Umman, Katar, Kazakistan, Rusya, Belarus ve birçok ülke yolculardan PCR testi istiyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin