Rize – Erzurum arası 220 kilometreye düşüyor

327
Rize

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Rize’de yapılan Salarha Tüneli şantiyesine giderek çalışmaları yerinde inceledi. Turhan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda, iki geliş ve iki gidiş çift tüple inşa edilen tünelin, vadiyi şehir merkezine bağlayacağını söyledi.

Tünelin 2020 yılı sonunda hizmete girmesini beklediklerini aktaran Turhan, “Tünelimizin kazı çalışmaları yaklaşık yüzde 80 tamamlandı. Bundan sonraki süreçte bu tünelin mevcut ulaşım akslarıyla entegrasyonunu, bağlantısını sağlayacak kavşakları ve bu tünelin betonlama, elektromekanik işlemleri yapılıp hizmete açmış olacağız.” diye konuştu.

Buradan İkizdere ilçesine geçen Turhan, burada da Rize-Erzurum yol yapım çalışmaları hakkında bilgi alarak kavşak çalışmalarını inceledi.

Turhan, şöyle devam etti: “Şu anda Ovit Tüneli ile Karadeniz Sahil Yolu arasında bulunan 38 kilometrelik kısmının 32 kilometrelik kısmı bölünmüş yol olarak hizmet veriyor. Bu güzergahta toplam 6 adet 10 kilometre uzunluğunda tünel bulunmakta. Tünellerimizin iki tanesini hizmete açtık. Toplam 4,8 kilometre hizmete açıldı. Kalan kesimlerde çalışma devam ediyor. Yılsonuna kadar iki adedini hizmete açıp toplam 32 kilometrelik kesime ilave 5 kilometreyi daha hizmete açacağız. Kalan kısmı önümüzdeki yıl bu dönemlerde tamamlanmış olacak.”

Turhan, trafik yoğunluğunun bulunduğu İyidere-İkizdere ile İkizdere şehir geçişindeki çalışmaların gelecek yıl hizmete açılacağına dikkati çekerek, “Bu neyi kazandıracak? Bu proje ile Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki limanların doğu Anadolu’ya, Doğu ve Güneydoğu’daki komşularımızın sınır kapılarına daha rahat bir ulaşım sağlamış olacağız. Bölgenin ekonomisine, kalkınmasına çok önemli katkılar sağlayacak bu projenin devam eden diğer bir önemli yapısı da İspir ile Aşkale arasındaki Kırık Tüneli’dir. Kırık Tüneli’nde yüzde 55’ik bir ilerleme sağlamış bulunuyoruz. Kırık Tüneli yapıldığında Rize ilimizden Erzurum ilimiz 220 kilometreye düşecek. Mevcut 265 kilometre olan mesafe 220 kilometreye düşmüş olacak.”  değerlendirmesinde bulundu.

(G.Ş)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin