Rize – Artvin Havalimanı’nın açılış tarihi değişecek

386
Rize
Foto:/aygm.uab.gov.tr

Tatil

Rize – Artvin Havalimanı’nın açılış tarihi değişecek

Tamamlandığında Türkiye’nin deniz üzerine inşa edilecek 2’nci havalimanı olacak olan Rize – Artvin Havalimanı’nda çalışmalar devam ediyor. Temeli 3 Nisan 2017 tarihinde atılan Rize-Artvin Havalimanı, 29 Ekim 2020’de ilk uçağın inmesi planlanıyordu. Fakat koronavirüs nedeniyle tarih erteledi. Yeni tarih henüz açıklanmadı?

Rize’ye 34 km mesafede

Öte yandan Rize valisi havalimanına bazı eklemeler yapıldığını duyurdu. Havalimanına 600 dönümlük dolgu alanı eklendiği için hem açılışı uzayacak hem de yeni dolgu ile birlikte projede tamamlanma oranı düşebilir. Rize Valisi Kemal Ceber, hedeflerinin önümüzdeki yıl Mayıs-Haziran gibi havalimanı tamamlanarak ilk uçağı piste indirmek olduğunu dile getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rize- Artvin Havalimanı çalışmalarının da tüm hızıyla sürdüğünü bildirdi. Havalimanının Rize’ye 34, Hopa’ya 54, Artvin’e 125 kilometre uzaklıkta olacak şekilde Yeşilköy ve Pazar ilçeleri arasına konumlandırıldığını söyleyen Karaismailoğlu şu şekilde konuştu:

3 Milyon yolcuya hizmet verecek

‘’Bölgesel bir havalimanı niteliğinde olan Rize-Artvin Havalimanı hem kent merkezlerinin hem de bu illerimizde bulunan turistik değer taşıyan ilçelerimizin gelişmesine katkı sağlayacak. Daha da önemlisi Doğu Karadeniz bölgesine komşu ülkeler ile ticari ilişkilerin artmasına katkıda bulunacak. 3 bin metre uzunluğundaki pisti ve yılda 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasitede terminal binası ile bölgenin havayolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak. Artvin başta olmak üzere tüm Doğu Karadeniz Bölgesi’nde gelişmekte olan ekolojik turizmin yani doğa turizminin daha da büyümesini sağlayacak.

Şu anda havalimanımızın altyapı inşaatı çalışması genelinde yüzde 78 gerçekleşme oranına ulaştık. Karadan ve denizden genel saha dolgusu ile mendirek imalatımız devam ediyor. Çalışmalarımız hızla devam ediyor.’’

(A)

Kaynak: https://www.uab.gov.tr/

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin