Radar tespit cihazı kullanıyorsanız bu habere dikkat!

12462

Tatil

Yolda radara yakalanmamak için “Radar tespit cihazı” kullanmak bir çok ülkede yasak. Hangi ülkelerde para cezası kesiliyor? Ayrıntılar haberde..

Otomobiliyle binlerce kilometre yol katedip çok sayıda ülkeden geçen sürücülerin bazıları tedbir amaçlı “Radar tespit cihazı” kullanıyorlar. Bu cihazlar radarların elektronik dalgalarını fark edip alarm veriyor. Hız denetimi yapılan yerin anında fark edilmesi ve böylelikle trafik cezasından kurtulmayı amaçlayan sürücüler, bu cihazların bir çok ülkede yasak olduğunu unutuyorlar.

Örneğin Almanya. Bu ülkede toplam 4200 radar cihazı bulunuyor. Radar tespit cihazını aktif kullandığınız fark edilirse 75 Euro para cezası alabilirsiniz. İşin garip tarafı cihazı satın almak serbest, sadece kullanması yasak. Bazı ülkelerde para cezası 4000 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Bir çok sürücü “Ben uyarı sistemini cep telefonuma “App” olarak yükledim, bana birşey olur mu?” diye soruyor. Trafik kurallarına göre cep telefonunuzdaki uyarı programını kullanmanız da yasak!

Radar uyarısı ile ilgili genel kural yok

Konuyla ilgili Avrupa’da genel bir uygulama olmadığından bazı ülkelerde bu cihazlara veya programlara izin veriliyor.

Belçika’da bulunan Avrupa Tüketiciyi Koruma Merkezi konuyla ilgili bir rapor yayınladı. Buna göre radar tespit cihazı veya programı kullanmanın yasak olduğu ülkeler şunlar:

Almanya

Belçika

Avusturya

Bulgaristan

Fransa

Yunanistan

İtalya

Hollanda

Slovakya

İspanya

İsveç

Makedonya
Buna karşılık radar cihazlarının nerede bulunduğunu önceden sisteme kaydeden ve sürücüyü uyaran programlar da var. Bunlar genellikle Navigasyon sistemlerinin içinde bulunuyor. Bazı ülkeler bunların kullanımına izin veriyor. Örneğin:

Slovenya

İtalya

Macaristan

Çek Cumhuriyeti

Belçika

2 YORUMLAR

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin