Plastik poşette gizlenen paraya el konuldu: 270 bin Euro

57452
Euro
Foto:Zoll

Tatil

Plastik poşette gizlenen paraya el konuldu: 270 bin Euro

Avrupa Birliği ülkelerinde karayolundan seyahat eden araçlar sık sık gümrük kontrolünden geçiriliyor. Örneğin Almanya’da komşu ülkelerden gelen araçlar benzin istasyonu veya dinlenme tesislerinde denetleniyor, yolculara yanlarında 10 bin Euro’yu aşan para olup olmadığı soruluyor. Hollanda sınırına yakın bir bölgede yapılan son denetimde İngiltere’den gelen bir minibüsün yolcuları sorgulandı. Hedefleri Litvanya olan yolcular yanlarında gümrüğe bildirilmesi gereken bir bara miktarı bulunmadığını bildirdiler. Ancak eğitilmiş köpeğin yardımı ile yapılan kontrolde iki ayrı poşetin içine gizlenmiş toplan 250 bin pound/sterlin nakit paraya rastlandı. Yaklaşık 270 bin Euro’ya denk gelen paraya el konuldu ve yolcu hakkında yasal işlem başlatıldı.

Paralara el konuldu

Yetkililer, aynı gün yapılan aramalarda 744 kişi ve 473 aracın denetimden geçtiğini, bunlar arasında 33 kişinin yasalara aykırı davrandığını tespit ettiler. Toplam 111 bin Euro ile 250 bin pound’a el konulduğu da açıklandı.

Bir çok kişi karayoluyla seyahatte yüksek miktarda para taşıyabileceğini düşünüyor. Ancak ister karayolu olsun, ster havayolu, Avrupa Birliği ülkelerinde bir yolcunun yanında taşıyabileceği para miktarında üst sınır 10 bin Euro. Sadece gümrüğe bildirilmesi halinde bunun üzerindeki miktarlarla seyahat mümkün.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin