Plaj ve havuzlarda koronavirüsten nasıl korunulur?

207
Plaj

Tatil

Plaj ve havuzlarda koronavirüsten nasıl korunulur?

Sağlık Bakanlığı, yasakların büyük ölçüde kalkmasıyla tatil planları yapanlara yönelik uyarılarda bulunarak plaj ve havuzlarda yapılması gerekenleri sıralarken, hemen her sektörle ilgili bir rehber hazırladı.

COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi

Kontrollü sosyal hayat döneminde plaj ve havuzları kullanırken yeni tip Koronavirüs (Covid-19) hastalığından korunmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini sıralayan Sağlık Bakanlığı; optisyenlik, gıda sanayi ve gıda dışı sanayi, açık alanlardaki konserler, kurban bayramı dönemi hayvan satış yerleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, park-bahçe-mesire alanları, kurum içi toplantılar, AVM’ler ile çeşitli mağazalar, şantiyeler, madenler, akaryakıt istasyonları, restoran-kafeler, spor salonları, site ve plaj havuzları, kütüphaneler, kamplar, kreşler, müzeler, gündüz bakımevi-kreşler, hamam-saunalar ve daha birçok yerle ilgili kuralların bulunduğu “COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”ni sosyal medyadan yayınladı.

Plaj ve havuzlarda bunlara dikkat!

Bakanlık ayrıca Twitter resmi hesabından paylaştığı görsellerle plaj ve havuza gideceklere şu uyarılarda bulundu:

– Yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrısı, halsizlik, koku ve tat alma duyu kaybı, ishal belirtilerinden birini taşıyorsanız plaja veya havuza gitmeyin; Covid-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kuruluşuna başvurun.

– Plajdaki ve havuz kenarındaki hizmet personeliyle veya diğer kişilerle sosyal mesafeyi koruyun.

– Maskenizi yalnızca denize veya havuza girerken çıkarın.

– Şezlong minderlerini, plajda ve havuz kenarında verilen havluları kullanmayın, yanınızda kendi havlunuzu götürün. Plajda ve havuz kenarında kullandığınız tekstil malzemelerini en az 60 derecede deterjanla yıkayın.

– Yanınızda alkol içerikli el antiseptiği bulundurun. Ellerinizi su ve sabunla en az 20 saniye boyunca yıkamadağınızı durumlarda bu antiseptiği kullanın.

– Deniz gözlüğü, palet, şnorkel, palet gibi eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayın.

– Banana, ringo, deniz bisikleti gibi su aktivitelerini ailenizden olmayan kişilerle yapmayın.

– Plajda veya havuz kenarında uzun süre kalmayın.

– Ödemelerinizi kredi kartı ya da banka kartıyla temassız yapın.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin