Perşembe günü uçacaklar yandı

934

Tatil

Almanya’da devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri nedeniyle Perşembe günü havaalanlarında grev yapılacak. Yüzlerce uçuş şimdiden iptal edildi.

Almanya’da uçakla seyahat edecek yolculara kötü haber. Havaalanlarındaki güvenlik ve yer hizmetleri çalışanları Perşembe günü greve gidiyor. Yüzlerce kişinin iş bırakması nedeniyle sayısız uçuş iptal olacak. Devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden hala sonuç alınamadığı için Ver.di sendikası öncülüğünde yapılacak grev nedeniyle bir çok şirket şimdiden tedbir almaya başladı. Örneğin Alman Lufthansa şirketi 600 uçuşunu iptal ettiğini açıkladı.

Grevler Frankfurt, Köln-Bonn, Münih, Düsseldorf, Hamburg, Stuttgart ve Hannover havaalanlarında gerçekleşecek. Berlin Havaalanı ise şimdilik grevden etkilenmiyor. Verilen bilgiye göre Frankfurt’taki iş bırakma eylemi en az saat 14.00’a kadar sürecek. Bu saate kadar bir kaç istisna hariç hiçbir uçağın havalanmayacağı belirtiliyor. Yetkililer, yolcuların mağdur olmaması için önceden uçacakları şirketleri arayarak bilgi almalarını istediler. Lufthansa, yurtiçi uçuş bileti olanların bunu tren bileti ile değiştirebileceğini duyurdu.

Ver.di Sendikası ülkedeki 2,1 milyon çalışan için 100 Euro ve yüzde 3,5 ücret zammı talep ediyor. İşveren tarafı ise bunu yüksek buluyor. İki taraf arasındaki görüşmelere hafta başında devam edilecek.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin