Patron tatili bölebilir mi?

1081

Tatil

Tatildeyken patronunuzun arayıp sizi işe çağırdığını düşünün. Ne yapardınız? Mahkemelerin bu konudaki kararı net..

Bu haber bütün çalışanları yakından ilgilendiriyor. Tatile çıkan bir kişi sırf işvereni talep etti diye tatilini yarıda kesmek zorunda mı? Siz olsanız böyle bir durumda ne yapardınız?

Alman Federal İş Mahkemesi daha önce verdiği kararda net bir şekilde çalışanı haklı buldu ve “İşveren tatili yarıda bölemez” yorumunda bulundu.

Mahkemeye taşınan olay şöyle gelişti: Almanya’da bir bilgisayar firması çalışanı, patronundan yıllık izine çıkabilmek için onay istedi. İşveren “İşler yoğun olduğunda seni her an çağırırım” şartıyla evet dedi. Çalışan bunun üzerine tatile gitti. Bir süre sonra işveren arayarak çalışanın tatilini yarıda kesmesini ve işbaşı yapmasını istedi. Çalışan ise bu isteğe uymadı ve tatiline devam etti. Bunun üzerine bilgisayar uzmanının çıkışı verildi ve geriye kalan maaşı kesildi. İşveren buna gerekçe olarak da işlerin dışardan bir şirkete yaptırılmasını ve ek masrafların oluşmasını gösterdi. Çalışan ise bu duruma itiraz ederek olayı mahkemeye taşıdı.

Daha önce alt mahkemelerde işlenen olayı ele alan Federal İş Mahkemesi, işvereni haksız buldu. Mahkeme “Çalışanın yıllık izin yapma hakkı bulunuyor. İşveren bu hakkı eksiksiz sağlamalı. Onaylanan izin yarıda kesilemez. Eğer işler yoğunsa izin talebine baştan onay verilmemeliydi. Kimse çalışandan iznini yarıda kesmesini bekleyemez. İzin onayı verirken de “yarıda kesilebilir” şartı konulamaz. İşverenin çalışanının maaşını kesme hakkı da yok” sonucuna vardı.