Pasaportunuzun fotokopisini tatil yapacağınız otele sakın vermeyin

2261
Pasaportunuzun fotokopisini

Tatil

Yurt dışında yaşayan gurbetçiler her yıl yaz tatillerini geçirmek için Türkiye’ye geliyor. Tatillerinin bir kısmını memleketlerinde geçiren gurbetçiler, kalan kısmını tamamlamak için Akdeniz sahillerine iniyor. Tatil için önceden bir otele rezervasyon yapan kişiler, tatil günü başladığında otelden içeri girip oda için resepsiyona geliyor. Bu noktada sizden istenen kimlik yada pasaportunuzun fotokopisini otel yetkililerine sakın vermeyin.  Türkiye’de 2016’da yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre kimse sizden kimliğinizin yada diğer resmi evraklarınızın fotokopisini sizden isteyemez. 

Pasaportunuzun fotokopisini kimseye vermeyin

Türkiye’de bazı resmi daireler hariç hiçbir yer yada kişinin kimlik yada pasaportunuzun fotokopisini almasına müsade etmeyin. Çünkü onlar sizin kişisel bilgileriniz. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Türkiye’de 2018 yılında yürürlüğe girse de halen yanlış uygulamalar devam ediyor. 

Fotokopi çekemezler

Konaklayacağınız oteller sizin bilgilerinizi barındıran kimlik kartı, ehliyet yada pasapotunuzun fotokopisini çekemez. Otel yetkilileri sadece size ait bu bilgileri kanun gereği polise bildirmek zorundadır.   

(HS) 

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Ayrıca:   Schengen bölgesinde vize kuralları değişti; yürürlüğe giren değişiklikler neler?

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin