Sizce Sılayolu’nda hangi pasaportla daha avantajlı?

980
Sılayolu, pasaport
pasaport

Tatil

Henley Pasaport Endeksi, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) özel verilerine göre 2019’un en güçlü pasaportlarını açıkladı. Airtport’ta yer alan habere göre yapılan araştırmada ilk sırada yer alan ülkeler değişmedi. 2018 yılında da ilk sırada bulunan Japonya ve Singapur ‘dünyanın en güçlü pasaportuna sahip ülkesi’ unvanını korurken, geçtiğimiz yıl 51’inci sırada yer alan Türkiye 1 sıra gerileyerek 52’nci sırada yer aldı. Türkiye pasaportu bulunan vatandaşlar 112 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Japaonya ve Singapur pasaportuna sahip kişiler tam 190 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

Pasaport kıyaslamasında en güçlüler bunlar:

Dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında ilk sırada yer alan Japonya ile Singapur’u sırasıyla şu ülkeler takip etti:

1.Japonya ve Singapur (190 ülkeye vizesiz seyahat)
2- Almanya, Güney Kore, Finlandiya (188 ülkeye vizesiz seyahat)
3- Danimarka, İtalya ve Lüksemburg (187 ülkeye vizesiz seyahat)
4- Fransa, İsveç ve İspanya (186 ülkeye vizesiz seyahat)
5- Avusturya, Hollanda ve Portekiz (185 ülkeye vizesiz seyahat)

Pasaport’un hangi ülkeden olduğu özellikle karayolundan seyahat edenler açısından önemli. Çünkü bazı ülke vatandaşları sınır kapılarında büyük sıkıntı yaşıyorlar. Siz kendi deneyimlerinizden yola çıkarak bir değerlendirme yaparsanız sizce hangi pasaportla seyahat daha avantajlı.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin