Pasaport alacak öğrencilere müjde

5063
Pasaport

Tatil

Yurtdışına çıkmak için pasaport almak isteyen öğrencilere sevindirici haber. Detaylar haberde…

Emniyet Genel Müdürlüğünün 25 yaşından küçük öğrencilerin pasaport başvuruları ve pasaport talepleri ile ilgili resmi İnternet sitesinin e-pasaport duyurular bölümündeki kamuoyu bilgilendirmesine göre, 25 yaş altındaki T.C. vatandaşı olan öğrencilerden, duyuruda belirtilen belgelerle, pasaport başvurusu yapmaları halinde, istenen koşulları sağlıyorlarsa pasaport harç ücreti alınmayacak. 

Daha önceki haberlerimizde de ilettiğimiz gibi 2018 yılı itibariyle pasaport ücretleri %14.47 oranında zamlanacak.

Öğrencilerin harçsız pasaport alabilmeleri için 25 yaşından küçük olması koşulu var. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün harçsız pasaport alınabilmesi için duyurduğu diğer koşullar ise şöyle: 

-492 sayılı Harçlar Kanununun Harçtan Müstesna İşlemler başlıklı 85 inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (h) bendi ile Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar hükmü getirilmiştir. 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar İllerimizde Pasaport birimlerineyurtdışında aynı statüde olan öğrenciler Dış temsilciliklerimize müracaat edebileceklerdir.

-Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir.

-Resmi veya özel kurumlarca açılan her türlü kurs, seminer, sertifika programlarına devam edenler öğrenci olarak kabul edilmeyecektir.

Öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri kabul edilecektir.

– Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören ve örgün eğitim için E-Okul; yaygın öğretim için ise kendi sistemlerinde aktif öğrenci durumunda bulunup 25 yaşını doldurmamış ve kendilerine okul/kurumları tarafından Öğrenci Belgesi verilebilenler öğrenci olarak kabul edilecektir. ( Anaokulu, aday çırak ve çırak öğrenciler dahildir.)

Bakanlar Kurulu kararına göre 2017 yılının sona ermesiyle birlikte pasaport işlemleri yurtiçinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek. Yurtdışında ise, aynı statüde olan Dış Temsilciliklerimiz tarafından yapılacak.

2 YORUMLAR

    • İyi günler çipli kimlik kartlarının yurtdışı dağıtımı 1 ocak 2017 tarihinden itibaren başladı.Bulunduğunuz ülkenin konsolosluğunda başvuru yapabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin