Acıyıp para verdiğimiz dilenciler ayda kaç para kazanıyor?

5182
para3

Tatil

İnsanların duygularını istismar edenler bu işten iyi para kazanıyor. Avrupa’da ve Türkiye’de sayıları hızla artan dilenciler çocukları kullanıyor!

Artık büyük şehirlerde sık sık rastladığımız bir manzara karşısında dikkat etmemiz gerekiyor: Perişan halde bir kadın kucağında çocuğu ile yol kenarına oturmuş sizden ufak bir yardım bekliyor. İlk bakışta belki acıyabilir ve bu kişiye yardım etmek isteyebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce bir de bu dilencilerin ayda kaç para kazandığını ve neden hep kucaklarında çocukla durduklarına bir bakın.

Örneğin İstanbul’da binlerce sokak dilencisi var. Şehrin göbeğinde hemen hemen her caddede bir dilenciye rastlamak mümkün. Genellikle de çocuklu kadınları veya genç kızları yol kenarında görüyorsunuz. Otobüs duraklarında, metro istasyonlarında ve tabiki cami kapılarında. Kucaklarındaki çocuklar genellikle uyuyorlar ve yüzleri örtülü. Zaman zaman belediye ekiplerince yapılan baskınlarda bu çocuk ve bebeklerin oyuncak olduğu ortaya çıkıyor. Dilenciler kucaklarına aldıkları bebeklerle insanlardan daha fazla para koparmayı amaçlıyor.

Yapılan tahminler dilencilerin ayda ortalama 2500 TL kazandığını gösteriyor. Avrupa’da dilenenlerin cebine daha fazla para giriyor. Günde yüzlerce Euro parayla yakalanan dilenciler bile var. Dilenci çeteleri çocuklu kadınlara daha fazla para verildiğini biliyorlar. Bu nedenle sokaklara daha çok ufak çocuklu kadınlar yerleştiriyorlar. İddialara göre çocuk bulmakta zorlandıklarında ise fakir ailelerden çocukları kiralıyorlar.

Gözü görmeyen, ayakları veya kolları tutmayan dilencilere de sık sık rastlıyoruz. Yapılan baskınlarda bu kişilerin genellikle sapa sağlam oldukları ve sadece numara yaptıkları görülüyor. Uzmanlara göre gerçekten ihtiyacı olduğu için dilenenlerin sayısı çok az. Ayrıca son dönemler kucağında bebekle dilenen çocuklar da görüyoruz.

Bu gerçekten yola çıkarak lütfen dilencilere para vermeden önce bir kez daha düşünün. “Sevaptır” diyerek dolandırıcı çetelerine para kaptırmayın. Eğer gerçekten ihtiyacı olanlara yardım etmek istiyorsanız belediyelerin yardım kuruluşlarına para bağışında bulunabilirsiniz.

Aşağıdaki kareler İstanbul’da çekildi. Çocuklu kadınlar yoldan geçen her üç dört kişiden birinden para alıyor. Siz günde ceplerine giren parayı kendiniz hesaplayabilirsiniz.

para1
Burası İstanbul Beyazıt Meydanı civarı. Ufak bir çocuk kucağında bebekle dileniyor. Etrafında ise bazı adamlar onlara göz kulak oluyor. Fotoğrafını çektiğimiz çocuk kısa sürede buradan uzaklaştırıldı.

 

 
Bu kadın İstanbul'daki bir metro istasyonunda dileniyor. Kucağındaki çocuk sürekli uyuyor. İki üç kişiden biri kadına para veriyor.
Bu kadın İstanbul’daki bir metro istasyonunda dileniyor. Kucağındaki çocuk sürekli uyuyor. İki üç kişiden biri kadına para veriyor.
YASAL UYARI: Bu haberin ve fotoğrafların yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link yazarak sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin